Xperia Fórum

Please or Registrovat to create posts and topics.

Sony Xperia 1 II aktualizace na Android 11

12

Xperian:

Dobrý den, mohl bych mít dotaz: Pochopil jsem, že jste vlastnil i Xperii 1. Mám nyní Xperii 10 Plus, ale uvažuji o něčem lepším, bohužel Xperia 1II je nad mé finanční možnosti, to se přiznávám. Xperia 1 se již nyní dá pořídit za 15.000Kč. Opravdu je Xperia 1 tak hoší nebo nepovedená (jak se někde v diskuzích píše)? Popř. dávalo by smysl počkat do konce letošního roku na zlevnění Xperie 1II? Obávám se ale, že cena k 15.000 Kč (což je pro mě limit) se Xperie 1II nedostane nikdy, bohužel.

Díky za reakci 🙂

jirka67 :

Dobrý den, možná někdo povolanější bude mít jiný názor, ale čím více názorů na Vaše téma, tím lépe pro Vaše rozhodování. Pokusím se Vám  zjednodušeně odpovědět na Vaší otázku. Vlastnil jsem telefon Sony Xperia 1 rok a měsíc jsem  vlastnil obě Xperie, takže jsem měl možnost porovnávat. Nebudu se zde rozepisovat jaký procesor je v kterém mobilu použit atd. Technické specifikace obou telefonů se dají dohledat.  Nemyslím si, že by Sony Xperia 1 byla horší, nebo špatná jak se někde v recenzích píše. Jistě jsou mezi nimi rozdíly,  ale z mého pohledu pro normálního smrtelníka  nijak zvlášť velké. Aktualizaci na  Android 11 Sony Xperia 1 dostane a více méně všechny funkce obsažené v Xperii 1II jsou totožné. V Sony Xperii 1, chybí  aplikace Cinema Pro, ale upřímně zatím jsem nenatočil jediné video v této aplikaci. S aplikací Photo Pro jsem nafotil jen minimum fotek, úplně jsem si vystačil s běžnou aplikací fotoaparátu.  V Xperii 1 chybí modem 5G. Baterie v Sony Xperii 1  je 3300 mAh, při běžném používání  vydržela  den a půl,  to platí i pro Sony Xperii 1II, i když kapacita baterie je 4000 mAh. Při běžném používání telefonu Sony Xperia 1 jsem byl velmi spokojený, reagoval svižně bez problémů. Takže s klidným svědomím Vám můžu telefon  Sony Xperiu 1 doporučit, ale záleží jaké máte priority a co od telefonu očekáváte, ale rozhodnutí je jen na Vás.

Díky moc za odpověď. Ano, pro normálního smrtelníka (jako jsem já) se rozdíl v ceně oproti Xperii 1 II nyní nevyplatí. Je otázka, jestli ještě chvíli počkat (nemusím mít nový mobil ihned), jestli cena ještě trochu spadne (nyní 14990 Kč) anebo se naopak vyprodá a raději koupit hned ??

Co se týká novinek: Cinema Pro určitě nevyužiji a bez 5G se také bude dát nějaký čas žít. Potřebuji Sony - to je podmínka 🙂 a rád bych luxusnější provedení, slušný foťák a celkově aby byl svižný: Jinak mé preference jsou kvalitní displej s možným větším písmem (už vidím hůře), dobrá práce s internetem (časté prohlížení), časté psaní zpráv a pak práce s maily, stahování souborů....

Na otázku vývoje padání cen Sony Xperia 1 nebo Xperia 1 II neznám odpověď. Koupit,  či počkat na další slevu Xperie 1 II,  rozhodnutí je opravdu na Vašem uvážení, ale pokusím se Vám to rozhodování doufám trošku usnadnit.  Telefon Sony Xperia 1 působí opravdu prémiově a rozhodně se jedná o jeden z nejhezčích smartphonů,  vše perfektně lícuje, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Displej  Xperie 1 4K OLED s  velikostí 6,5 palce a  poměrem stran 21:9, bez jakýchkoliv „výřezů“ či „průstřelů“. Barevné podání, které je špičkové, můžete si aktivovat profesionální barevný prostor BT2020. S ohledem na použitou technologii je k dispozici rovněž ambientní displej. Použitý čipset Qualcomm Snapdragon 855 a 6GB RAM. Zajistí, že o výkon nebude nouze. Se Sony Xperia 1 jsem během používání nenarazil na žádné výkonnostní limity. Vše běhá jak po másle, hrát můžete i ty nejnáročnější hry současnosti na nejvyšší detaily s čekáním nebo zásekem  po spuštění nějaké aplikace se doopravdy nesetkáte.

Baterie o kapacitě 3 330 mAh, není sice moc, ale  podporuje režim výdrže i adaptivního nabíjení, který dle vašich návyků reguluje výkon nabíjení. Telefon podporuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac i nejnovější Bluetooth 5.0 Pochopitelně nechybí ani NFC pro bezkontaktní platby. Co může zamrzet je snad jen absence nejnovějšího Wi-Fi 6 (802.11ax).

Trojice zadních fotoaparátů je u Sony jednou z největších novinek, a to o to větší, že na optimalizaci tentokrát pracovali i odborníci z divize profesionálních fotoaparátů řady Alpha. Uvnitř tak najdeme obrazový procesor BIONZ X, který přináší automatické ostření Eye AF, díky kterému zachytíte perfektně ostré snímky obvykle rychle a nepředvídatelně se pohybujících objektů. Trojice fotoaparátů (standardní, s dvojnásobným optickým zoomem a širokoúhlý fotoaparát s rozsahem 130 stupňů) disponuje identickým rozlišením 12 megapixelů. Ten standardní se chlubí špičkovou světelností f/1.6, takže za mě noční fotografie  vypadají až nečekaně dobře, a to i přesto, že telefon  nemá žádný dedikovaný noční režim. Osobně  jsem ocenil, že opravdu odpovídají tomu, co vidíte při focení. Xperia 1 jednoduše vyfotí to, co vidíte, což se mi líbilo. I denní snímky si zachovávají barevnou přesnost, mají nízký šum a velmi slušnou úroveň detailů.

Když zvážím pro a proti, musím konstatovat, že se Sony podařilo  v roce 2019 vytvořit opravdu zatraceně povedený smartphone, který splňoval  takřka všechny mé představy o vlajkové lodi. Telefon má krásný design se zvýšenou odolností IP68, s  OLED displejem se superjemným 4K rozlišením,  trojicí více než schopných fotoaparátů a výkonu na rozdávání. Pokud Vám nevadí, že telefon nedisponuje moderní čtečkou otisků prstů v displeji, s čímž jsem osobně neměl žádný problém. Myslím že koupí Sony Xperia 1 za cenu 14990 Kč, neuděláte chybu,  splňuje všechny  Vaše preference jak  na fotografii, kvalitní displej, dobrou  práci s internetem, psaní zpráv, emailů a stahování souborů, které  se ovšem odvíjí od stability, rychlosti  vašeho mobilního a nebo wifi internetu. Co se týká komfortu prohlížení internetu,  psaní zpráv, emailů, sociálních sítí  jistě záleží jaké aplikace pro komunikaci a prohlížení internetu zvolíte.

Dobrý den, díky za doporučení. Od pátku již vlastním novou Xperii 1 a jsem zatím velmi spokojen 🙂

jirka67 :  Dobrý den, dobrá volba,  ať Sony Xperia 1 slouží k Vaší spokojenosti. Pokud budete mít nějaké otázky, neváhejte a napište, rád se o své zkušenosti podělím.

12