Společnost Honor dlouhodobě nabízí telefony s velmi zajímavým poměrem cena versus výkon. Občas svými přístroji trochu zamotá hlavu mateřské společnosti Huawei, v případě posledního modelu je ale situace ještě složitější. Honor 6A totiž na trhu doplňuje stávající Honor 7 Lite. Proti němu sice přístroj přišel o některé funkce, na stranu druhou se ale podařilo cenu snížit skutečně výrazným způsobem. Ale bude to stačit?

Telefon v ruce působí velmi příjemným dojmem, jeho rozměry jsou 143 x 71 x 8 milimetrů, hmotnost 143 gramů. Konstrukce je dostatečně kvalitní a pevná, za toto si výrobce pochvalu zaslouží. Na zadní straně najdete fotoaparát s rozlišením 13 megaixelů, proti staršímu modelu zde ale postrádáme čtečku otisků prstů. U telefonů kolem čtyř tisíc korun ale tento prvek moc běžný stejně není. Fotoaparát pořizuje celkem dobré snímky, navíc nechybí přisvětlovací dioda, kterou můžete použít jako svítilnu. Na přední straně najdete displej s úhlopříčkou 5 palců, který nabízí rozlišení 1280 x 720 pixelů. Také v tomto směru došlo proti modelu Honor 7 Lite ke zhoršení parametrů, naštěstí je to ale naposledy. Po spuštění telefonu se můžete těšit na Android 7.0 a také nejnovější uživatelské rozhraní EMUI 5.1. Dohromady to funguje parádně, 2 GB operační paměti nepřekvapí stejně jako 16 GB interního úložiště. Překvapením ale možná bude procesor, zapomeňte na Kirin, tentokráte výrobce vsadil na Qualcomm 430. Podle očekávání ve výbavě najdete věci jako GPS nebo LTE, naopak chybí technologie NFC nebo třeba USB konektor typu C. Potěší alespoň baterie s kapacitou lehce přes 3000 mAh, díky tomu je výdrž na jedno nabití výborná. Přitom je telefon dostatečně rychlý a zbytečně vás neomezuje.

Honor 6A je vyvážený telefon za rozumnou cenu, ta navíc v posledním týdnu o pár stokorun klesla a to v této cenové hladině udělá docela velký rozdíl. Pořád ale mám pocit, že Honor 7 Lite prostě udělá lepší službu, zajímavou alternativou může být také Nokia 3, která navíc obdrží aktualizaci na Android 8.0 Oreo. Z mého pohledu je ale hlavním vítězem tohoto souboje zákazník - dobře fungující telefon už v této cenové hladině není tak těžké najít a to je fajn. V minulosti koupě velmi levného Androidu znamenala, že telefon zkrátka nebude moc dobře fungovat a jeho používání nebude pohodlné. S tím je ale nyní pomalu konec a myslím si, že v roce 2018 se situace (logicky) ještě více zlepší. Jak se tento telefon líbí vám? Jaký je podle vás nejzajímavější telefon v ceně do čtyř tisíc korun? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru. Osobně mě v tomto směru nejvíce zaujaly telefony Alcatel, tam ale odpovídající model stojí lehce nad pět tisíc korun a tento cenový rozdíl už opět pro někoho může být kritický.