Dnešnímu světu mobilních telefonů dominuje operační systém Android, jedinou alternativou pak zůstává operační systém iOS od společnosti Apple. Společnost Alcatel vyrábí velmi kvalitní mobilní telefony s Androidem, výrobce se ale rozhodl vyzkoušet něco nového. Dnes se společně podíváme na Alcatel Idol 4 Pro, který spoléhá na operační systém Windows 10 a sám si nejsem jistý, jestli má tento systém ještě šanci...

Než telefon spustíme, podíváme se pořádně na konstrukci a design. Telefon je totiž skutečně nádherný... Kombinace kovu a skla vypadá luxusně a osobně tento model považuji za jeden z nejkrásnějších telefonů na trhu. Kombinace černé a zlaté barvy navíc tento dojem ještě zdůrazňuje. Kovový rám kolem přístroje zajišťuje solidní tuhost, skutečně se nebojím, že by se telefon mohl poškodit běžným pádem. To ale samozřejmě už neplatí o displeji, na ten musíte býti opatrní. A možná ještě více na zadní lesklou stranu telefonu. Ta je magnetem pro otisky prstů a navíc se bojím drobných škrábanců. Během několika týdnů testování jsem si na to dával obrovský pozor, ale v běžném životě bych tak opatrný určitě nebyl a zadní strana by o svoje kouzlo přišla. Ale jako telefon do vitríny je Alcatel Idol 4 Pro skutečně krásný. Přední straně dominuje AMOLED displej s úhlopříčkou 5,5 palce, který nabízí rozlišení 2560 x 1440 pixelů. Obraz je ostrý a velmi kvalitní, tady není co vytknout. Chválím také ovládací tlačítka, která jsou dostatečně rozměrná a pohodlně se s nimi pracuje. Přestože je telefon vyroben ze špičkových materiálů a nabízí velký displej, hmotnost 152 gramů je příjemná. Samozřejmostí je USB typu C a potěší čtečka otisků prstů na zadní straně telefonu. Tam najdeme také fotoaparát s rozlišením 21 megapixelů. Jeho kvalita je velmi dobrá, rozhodně neurazí. Ale aplikace pro fotografování mě moc nezaujala (ostatně jako větší počet systémových aplikací v tomto přístroji).

Po spuštění telefonu vás přivítá operační systém Windows a (ne)populární dlaždice. Každému může vyhovovat něco jiného, mně osobně ale tento systém už v minulosti nezaujal a můj pohled se dosud nezměnil. Navíc ani nejzákladnější pohyb (posun do menu) se občas neobejde bez jemného trhnutí. Přitom telefon nabízí velmi výkonný hardware, najdete zde Qualcomm Snapdragon 820 a celé 4 GB operační paměti. Interní úložiště má kapacitu 64 GB, nechybí paměťové karty. Ale telefon (respektive operační systém) neumí využít potenciál procesoru na maximum. Na druhou stranu telefon už v základu nabízí dostatek aplikací pro běžné fungování, provázání s službami Microsoft je logicky výborné. Ale třeba nabídka aplikací tak široká prostě není. Typicky je to vidět v oblasti různých specializovaných aplikací, třeba bankovních. Kdykoliv nějaká banka inovuje svou aplikaci (nebo ji vytváří), je dostupná pro Android a iOS. Windows má minimální podíl a pro tyto instituce nemá smysl platit za vývoj další aplikace. Sám třeba používám obecně celkem málo aplikací, většinou jich je kolem 25. Ani ty ale prostě všechny v tomto telefonu nenajdu a nemám možnost je stáhnout. Zajímavým vylepšením je také funkce Continuum, díky které můžete využít telefon jako počítač. Ale já chci mít telefon neustále u sebe a využívat jej naplno bez počítače... Baterie má kapacitu 3000 mAh, potěšila mě přítomnost FM rádia. Samozřejmostí je podpora WiFi, GPS, LTE.

Alcatel Idol 4 Pro je výborně vybaveným telefonem a pokud se omezíme na operační systém Windows, tak moc konkurence nemá. Právě operační systém je ale velikým otazníkem...Světu chytrých mobilních telefonů s obrovským náskokem dominuje Android, naopak systém od společnosti Microsoft má minimální podíl a není zde téměř žádná šance, že by se na tom v brzké době něco mělo změnit. Komu Windows v telefonu vyhovují, ten v modelu Alcatel Idol 4 Pro najde skvěle zpracovaný telefon s dostatečnou nabídkou funkcí. Ale ani to nemusí na úspěch stačit, Android totiž nabízí mnohem více možností. Navíc jeho rychlost a stabilita je (ve srovnání s minulostí) na výborné úrovni. A zapomenout nesmíme ani na cenu tohoto přístroje - 15 tisíc korun není zrovna nízká částka a za stejné peníze na trhu najdete lépe vybavené telefony s Androidem. Připlácet si za Windows nebude pro každého. A nemusíme ani chodit ke konkurenci, stačí se podívat na Alcatel Idol 4S. Jeho výbava je slabší, má méně paměti, slabší procesor. Ale jeho parametry jsou stále skvělé, konstrukce je identická a telefon nabízí také stejně kvalitní AMOLED displej. Jeho cena je přitom 9 tisíc korun, ušetříte tedy celých 6 tisíc korun nebo také 40 procent ceny. A to prostě není málo... Zarytí fanoušci Windows tedy mají konečně na trhu výborně vybavený přístroj (který ale stejně nenabízí parametry těch nejlepších telefonů s Androidem). Ale pro všechny ostatní doporučím držet se Androidu. Po Windows vychází minimum nových aplikací, pro vývojáře je to mrtvá platforma a lepší to v d blízké budoucnosti skutečně nebude. Co si myslíte o operačním systému Windows v mobilních telefonech? Za jakou cenu byste byli ochotni si pořídit Alcatel Idol 4 Pro? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.