Operační systém Android není vyloženě synonymem bezpečného operačního systému pro chytré mobilní telefonu. Třeba operační systém iOS od společnosti Apple je díky své uzavřenosti považován za výrazně bezpečnější. Nicméně minimálně jeden výrobce má bezpečnost operačního systému Android takříkajíc v malíčku. Jedná se o společnost BlackBerry a dnes se podíváme na model DTEK 60.

Kdysi jsem telefonům BlackBerry fandil skutečně hodně, k naprosté spokojenosti jsem používal především BlackBerry 9700 Bold, které mělo úžasnou výdrž. Manželka pak využívala Blackberry 8520 Curve, rovněž úžasný stroj se skvělou klávesnicí a výbornou výdrží. Ale pak přišel přechod výrobce na nový operační systém, výrazné snížení výdrž a ostatní už jistě znáte. Výrobce neprorazil ani s vlastními telefony s operačním systémem Android, nyní se tedy už stará pouze o software, zatímco samotnou značku BlackBerry využívá společnost TCL. Ale stále se dohromady snaží zaujmout zákazníky a modelu BlackBerry DTEK 60 se to docela daří. Na současnou špičku s operačním systémem Android sice nedosáhne, na druhou stranu zabezpečení je ale na velmi vysoké úrovni. Otázkou zůstává, jestli vůbec může jen vysoké zabezpečení zákazníky zaujmout. Telefon sice nabízí velmi čistý operační systém Android, z prostředí a jednotlivých aplikací se ale pravděpodobně na zadek neposadíte... Bezpečnostní aktualizace sice navíc chodí prakticky každý měsíc, ale samotný telefon nadále spoléhá na Android Marshmallow a to mi přijde veliká škoda.

Pojďme si ale telefon podrobněji představit. Rozhodně se jedná o velmi krásný přístroj, výrobce spoléhá na kvalitní materiály a je to znát. Zadní strana telefonu je ale velmi lesklá a to může být problém, stačí ale telefon umístit do pouzdra nebo třeba opatřit ochrannou fólií a je po problému. Na zadní straně najdete fotoaparát s rozlišením 21 megapixelů, který pořizuje pěkné snímky. Telefon nabízí samozřejmě čtečku otisků prstů, ta nemůže u tohoto typu telefonu chybět. Líbí se mi malá tloušťka, 7 milimetrů je skvělá hodnota. Ale třeba kapacita baterie mohla být větší, 3000 mAh je sice velmi dobrá hodnota, ale u telefonů BlackBerry byla výdrž vždy silnou zbraní. Takto je sice výdrž dobrá, ale nenazval bych ji vyloženě excelentní. Uvnitř telefonu se nachází velmi výkonný Snapdragon 820, nechybí 4 GB operační paměti a 32 GB interního úložiště. Reakce telefonů jsou velmi rychlé, Android Marshmallow je výborně odladěn, ale už by to chtělo rozsáhlejší aktualizaci. Přední straně dominuje displej s úhlopříčkou 5,5 palce, který nabízí výborné rozlišení 2560 x 1440 pixelů. Obraz je velmi ostrý, tady není co vytknout. Výbava je celkově velmi komplexní, nechybí GPS, LTE, NFC nebo třeba USB konektor typu C, který je u špičkových telefonů jedinou správnou volbou. Prostředí velmi připomíná čistý Android, který je ale zároveň upraven o aplikace od BlackBerry. Tlak je na bezpečnost vašich dat a ta je skutečně nekompromisní, vše je důkladně šifrováno. Samotné aplikace od BlackBerry jsou kvalitní, ale musím dodat, že jsem si na ně zkrátka nezvykl. Nechci je rovnou odsoudit, ale dané řešení mi nevyhovuje. Ale bavíme se o Androidu, který je velmi otevřený, takže není problém si věci přizpůsobit. Pokud vás ale BlackBerry Hub zaujme, naopak si BlackBerry zamilujete. V opačném případě se ale kouzlo BlackBerry zase trochu ztrácí. Třeba HTC 10 mi po slevě přišlo jako zajímavější volba, ačkoliv parametry má téměř identické a bezpečnost je na nižší úrovni.

BlackBerry DTEK 60 je velmi kvalitní mobilní telefon, o tom nelze polemizovat. Ale v dnešní době už zkrátka nestačí být jen velmi dobrý... V ceně kolem 15 tisíc korun už v dnešní době najdete spoustu skutečně skvělých telefonů a výběr je velmi široký. A to je pro BlackBerry problém, protože zaujmout není vůbec jednoduché. Několikrát jsme mluvili o bezpečnosti a určitě to je jeden z argumentů pro pořízení tohoto přístroj. Výkonný procesor a výborný displej jsou fajn, ale ani to stačit nemusí. Osobně bych třeba ocenil podstatně větší kapacitu baterie, pak bych telefon považoval za skutečně kvalitní pracovní nástroj a připomnělo by mi to původní telefony BlackBerry. Případně bych očekával rychlejší aktualizace samotného operačního systému, v době psaní tohoto článku sice telefon nabízí prakticky nejnovější bezpečnostní záplaty, ale stále spoléhá na Android Marshmallow. Konkurence ve stejné ceně už přitom přechází na Android Nougat. Co tedy říci na závěr? Telefon se mi líbí z mnoha důvodů. Ale přesto mě úplně nepřesvědčil o tom, že by měl větší šanci zaujmout. Pro mě se z této značky stal jen další výrobce telefonů s operačním systémem Android. Jak vidíte tento telefony vy? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.

BlackBerry DTEK 60 můžete zakoupit přímo v oficiálním BlackBerryShopu