Příští týden se ve Spojených státech koná veletrh spotřební elektroniky CES a ačkoliv se nejedná o akci primárně zaměřenou na mobilní telefony (tou nejdůležitější je kongres MWC v Barceloně příští měsíc), několika novinek se dočkáme již nyní. Tou nejočekávanější je nová vlajková loď společnosti Sony Ericsson - XPERIA HD s kódovým označením Nozomi.

   Sony Ericsson XPERIA Arc HD (bez ohledu na to, jak se telefon nakonec bude jmenovat) nabídne spoustu zajímavých funkcí, podle mého ale také více než kontroverzní design, který se na každému musí líbit. Na internetu koluje množství velmi kvalitních fotografií a ačkoliv respektuji osobní vkus každého z vás, mě osobně se ostřejší hrany příliš nelíbí. Není to navíc jediná vlastnost, která donutí potenciální zájemce o telefon koupi zvážit. Telefon totiž ledacos kopíruje od společnosti Apple a jeho (už dnes se nebojím říci legendárního) modelu iPhone. Podpora micro SIM mi vůbec nevadí, stejně ji měním jen při přecházení z jednoho telefonu na druhý. Také absence paměťových karet microSD jsem ochoten telefonu odpustit, pokud bude mít skutečně vnitřní paměť 32 GB. Tady už ale v tom odpouštění nebude asi každý tak shovívavý, jako já. Paměťové karty a možnost jejich snadného přenášení a rychlé výměna dat jsou fajn a v tomto směru je jejich absence zkrátka negativem. Pokud by v telefonu byly dostupné, asi nikdo by se nezlobil. Ale takový je zkrátka současný trend.

Abych ale jen nekritizoval, Nozomi nabídne také spoustu příjemných funkcí. Především se dočkáme velmi jemného displeje s rozlišením 1280 x 720 pixelů a jelikož Sony displeje umí, máme se rozhodně na co těšit. Pohled na takto jemný displej bude skutečným zážitkem. Sám jsem ale zvědav, jestli poté ještě někdo bude rozlišením dále zvyšovat, tato hodnota již mi přijde limitní a pro další zvyšování nevidím příliš využití. Potěší také dvoujádrový procesor (konečně) s frekvencí 1,5 Ghz. Ačkoliv někteří výrobce již pravděpodobně představí telefony dokonce se čtyřmi jádry, tady bych se toho vůbec nebál. Papírové údaje jsou fajn, ale už modely loňského roku měly výkonu přebytek a pokud se standardem u Sony pro letošní rok stanou dvoujádrové procesory, pak bez ohledu na jejich frekvenci zajistí telefonům svižní chod i rozumnou spotřebu energie. O vnitřní paměti 32 GB jsem již mluvil, zbývá tedy fotoaparát, který umí pořizovat snímky v rozlišení až 12 Mpix. Vzhledem k výkonnému hardwaru snad výrobce ustoupí z necitlivé komprese, která provázela všechny telefony minulého roku a dostane se v rámci kvality fotoaparátu opět zpátky na vrchol.

Podle mého ale Nozomi určitě nebude jediným telefonem, který výrobce na CES představí. Očekávám také jeden nižší model (nižší ve srovnání s Nozomi, pokud jej srovnám s telefony řady XPERIA loňského roku, bude se jednat o top telefon), který se bude lišit především nižší frekvencí dvoujádrového procesoru a téměř jistě také nižším rozlišením displeje, který by měl mít 960 x 540 pixelů. Sony Ericsson na svém Facebook profilu uveřejnil malý obrázek, kde vidíme kousek zatím neznámého telefonu, podle mého se bude jednat právě o tento model, který by se mi velmi líbil. Sám se na novinky moc těším, z uniklých informací ale mám pocit, že Sony pokračuje v nastoupeném trendu a v letošním roce se od něj dočkáme ještě sousty překvapení. Co by udělal největší radost mě? Potěšil by mě komunikátor s klávesnicí přímo pod displejem, neboť mi tento styl ovládání velmi vyhovuje. A přes veškerou úctu k Androidu bych byl rád, kdyby Sony zvážila možnost použití operačního systému Windows Phone 7 aspoň v několika telefonech. Aktuálně používám HTC Radar a ačkoliv má systém celou řadu omezení, jeho ergonomie je nesporná a dá se předpokládat jeho další rozmach. Jaké telefony očekáváte na veletrhu CES vy a čím by vám náš oblíbený výrobce udělal největší radost v roce 2012? Diskutovat o tom můžete na našem fóru zde.