Společnost Sony Mobile na veletrhu IFA v Berlíně představilo doposud svůj nejvyspělejší produkt a to model Sony XPERIA XZ3, který se stává novou vlajkovou lodí celého portfolia a pravděpodobně také posledním mobilním telefonem pro letošní rok. Jelikož se přímo na IFA nacházím, nemohl jsem u tohoto představení chybět...

Sony XPERIA XZ3 vychází z letošní designové linie XZ2. Je svému předchůdci velmi podobná, ale rozhodně není stejná. Je mnohem elegantnější a to zejména díky použití nového displeje. Jeho rozlišení narostlo na 2K (2880x1440) s poměrem stran 18:9. Je to také první telefon, který je vyroben technologií OLED a jeho zakřivení do stran na bocích telefonu budí dojem, že XZ3 neobsahuje boční rámečky. Horní a spodní “brady” se zmenšily. Subjektivním dojmem je spodní brada menší, než ta horní. Pod ně Sony ukrylo stereo reproduktory, které hrají opravdu dobře a hlasitě. Bohužel, ruku v ruce s letošním vzhledem Xperií došlo opět na absenci 3,5mm jacku.

Zakřivení skleněných zad již není tak výrazné, jako u předchůdce. Zmenšila se také hmotnost, která dosahuje 193 g. V ruce byste ale vůbec nepoznali, že držíte takto těžký přístroj. Sony ho totiž opravdu dobře vyvážilo a díky tomu působí lehkým dojmem. Tloušťka telefonu se také zmenšila a nyní nedosahuje ani 10 mm. O výkon telefonu se stará Qualcomm Snapdragon 845, který se opírá o 4 GB paměti RAM. Na data je připraveno úložiště s kapacitou 64 GB. Chod telefonu zajišťuje Android 9.0 Pie a XPERIA XZ3 je tedy jedním z prvních telefonů, který obsahuje tento OS. Plynulost a rychlost telefonu je příkladná. Žádné záseky, vše bylo rychlé a plynulé. Zůstalo bezdrátové nabíjení a kapacita baterie se nepatrně zvětšila na 3300 mAh. Nabíjet se dá přes USB typu C. O zabezpečení telefonu se stará čtečka otisků prstů, která má velmi podobné umístění jako XZ2. V praxi mi její umístění nedělalo problém. Pravda ale je, že prst mnohem lépe sedá na čočku fotoaparátu. Chce to jen cvik.

Použitý fotoaparát je shodný s předchůdcem. Má tedy 19 Mpx se světelností F2.0. Dokáže nahrávat 4K HDR a slow motion video ve 960 FPS. Na přední straně najdeme 13 MPX jednotku. Škoda jen, že Sony nenasadilo stejný fotoaparát, jako u XZ2 Premium. Zkušební fotky působí pěkným dojmem. Lze tedy čekat nepatrné zlepšení oproti XZ2. Novinkou je softwarové vylepšení Side Sense, které při poklepání na bok displeje vysune boční lištu, která obsahuje rychlé zkratky. Vše lze samozřejmě přenastavit k potěšení daného uživatele. Při zkoušení této funkce jsem se ale pěkně zapotil. Neboť jsem se domníval, že na poklepání reaguje bok telefonu, nikoliv displej.

XPERIA XZ3 ve mně zanechala pozitivní dojem. Sony se vyvarovalo chybám předchůdce, prakticky eliminovalo boční rámečky, ztenčilo tloušťku, nasadilo vyšší rozlišení displeje a zachovalo voděodolnost. Škoda jen, že neobsahuje duální fotoaparát jako XZ2 Premium a čtečku otisků prstů nemá lépe řešenou. Pokud náš oblíbený výrobce zlepší marketing věřím, že se Xperia XZ3 bude dobře prodávat. Jan Larisch