Občas se mi v redakci (jinak řečeno u mě doma) sejdou velmi zajímavé mobilní telefony. A když se takto potká hned kvarteto topmodelů, byla by škoda toho nevyužít. Dnes se tedy podíváme na vlajkové lodě společností Appple, Huawei, Samsung a Sony Mobile. Těšit se můžete na modely Apple iPhone X, Huawei Mate 10 Pro, Samsung Galaxy Note 8 a Sony XPERIA XZ1. Kdo a proč je úspěšný?

Situace je velmi jednoduchá, z tohoto kvarteta totiž hned tři telefony patří ke třem největším výrobcům mobilních telefonů současnosti. Společnosti Samsung, Apple a Huawei mají obrovský podíl na současném trhu a jejich vlajkové lodě jsou skvělé. Sony XPERIA XZ1 je také výborným telefonem, ale jak si ukážeme v dnešním článku, na ty nejlepší to nemusí stačit a hlavně v budoucnosti může být situace mnohem horší a složitější. Stačí se podívat pod kapotu modelů Apple iPhone X, Huawei Mate 10 Pro a Samsung Galaxy Note 8. Každý z těchto telefonů spoléhá na procesor, který si daná společnost sama navrhuje a výsledkem je, že v daném telefonu funguje výborně. Nedá se samozřejmě říci, že by Snapdragon 835 (na který ostatně spoléhá v některých regionech také Samsung) byl špatný, naopak je to naprostá špička a Qualcomm jednoznačně patří k lídrům. Když ale společnost Sony Mobile bude chtít letos pro svůj topmodel nový Snapdragon 845, bude si na něj muset počkat (protože jej vyrábí Samsung, který logicky upřednostní své vlastní telefony a potřeby). Toto se největším výrobcům s vlastním vývojem stát nemůže (respektive může, protože vývoj a výroby není totéž) a do budoucnosti může být vlastní procesor obrovskou výhodou. A nebojím se tady zdůraznit posun u telefonů Huawei - ačkoliv ještě před několika lety nepatřily procesory Kirin ke špičce, v současnosti už technologicky jsou na stejné úrovni jako konkurence.

Podobná situace panuje v oblasti fotoaparátu. Všechny čtyři telefony fotí výborně. Při přímém srovnání ale bohužel XPERIA XZ1 většinou odchází jako poražená... Není to tragédie, šikovný fotograf s ní dokáže pořídit fantastické snímky. Ale s dalšími třemi telefony je pořízení takových snímků jednodušší. Přitom společnost Sony Mobile je součástí Sony, jsou zde tedy všechny předpoklady k tomu, aby telefony Sony XPERIA prostě fotily nejlépe. Ale nefotí... A pokud se podívám na aplikaci v telefonu, také tam nejsem s prostředím spokojen. Celá nabídka je hodně klikací, ke spoustě voleb se člověk dostane až po několika krocích. A to není pohodlné. Navíc vývojáři úspěšně blokují možnost naplno používat k fotografování aplikace třetích stran, což je veliká škoda. Přitom fotografování je v dnešní době jasný trend, snad každý trochu náročnější uživatel chce telefon, který bude pěkně fotit.

Na závěr design, věčná bolest telefonů Sony XPERIA. Historicky se přitom jednalo o krásné telefony se skutečně atraktivním designem. Ale zatímco konkurence v posledních dvou letech vymýšlela zajímavé novinky, společnost Sony Mobile neustále recyklovala stejný design. Výsledkem je model Sony XPERIA XZ1, který od předchůdců téměř nepoznáte. Přitom třeba Essential PH-1 v loňském roce ukázal, že je možné se na současném trhu odlišit. Lidé chtějí (a kupují) telefony s velkým displejem, ale nechtějí obrovské přístroje. Tři nejúspěšnější výrobci současnosti to chápou a jejich topmodely pro rok 2017 tento trend respektují. Jen náš oblíbený výrobce tento trend ignoruje a ačkoliv se na to můžeme dívat různě, úplně správná cesta to evidentně není. Třeba Apple iPhone X je skutečně nádherný mobilní telefony a nebýt operačního systému (který mi naprosto nesedí), dal bych mu pravděpodobně šanci. Na konci tohoto měsíce se ale konečně dozvíme, jak vážně to výrobce myslí s novým designem. Čekání to bude dlouhé a už se těším, až budeme podobu nových telefonů Sony XPERIA znát. Protože v současnosti prostě XPERIA XZ1 nepůsobí dojmem topmodelu pro rok 2018. Co dodat na závěr? Na trhu máme několik silných hráčů (Samsung, Apple a Huawei), ale také spoustu malých (tradičních) výrobců, kterým se daří mnohem méně. Mluvím o firmách jako HTC, LG nebo Sony Mobile. Byl bych ale velmi nerad, kdyby z trhu tito výrobci zmizeli, konkurence je totiž zdravá a jen díky ní si můžeme v současnosti vybírat z obrovské palety kvalitních telefonů. Jak podle vás bude vypadat nejlepší telefon roku 2018? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.