Společnost Sony Mobile včera představila poslední dva telefony pro svoje letošní portfolio a ačkoliv je model XPERIA XZ1 výborně vybavený, podíváme se nejprve na model Sony XPERIA XZ1 Compact. Dva roky po představení modelu XPERIA Z5 Compact zde máme opět skutečně nkompromisně vybavený kompaktní telefon, který by si měl na trhu bez problémů získat silnou pozici. Přinášíme první dojmy přímo z Berlína...

Hodnocení telefonu můžete snadno rozdělit na dvě části. Pokud se budeme bavit o vzhledu a konstrukci, nečekejte žádná velká překvapení. Telefon spoléhá na displej s úhlopříčkou 4,6 palce, která nabízí rozlišení 1280 x 720 pixelů. To není moc, ale obraz bude stále velmi ostrý. Navíc se nižší rozlišení pozitivně projeví na rychlosti přístroje a také na výdrži baterie. Ta má kapacitu 2700 mAh a telefonu zvládne dodávat energii po dobu dvou dní bez většího omezování. Kolem displeje jsou celkem výrazné rámečky, konkrétně u telefonů řady Compact mi ale tolik nevadí. Telefon působí baculatým dojmem, ale jeho ovládání je pohodlné. Konstrukce sice není kovová, ale je velmi kvalitní. Ovládání hlasitosti se přesunulo nad zapínací tlačítko, to naopak nadále ukrývá čtečku otisků prstů. Na zadní straně najdeme fotoaparát s rozlišením 19 megapixelů, opět se můžeme těšit na úžasná Slow Motion videa, která známe z modelu Sony XPERIA XZ Premium. Telefon bude dostupný ve čtyřech barevných variantách, na našem trhu se ale pravděpodobně neobjeví růžová verze. Nechybí samozřejmě standardní sluchátkový konektor a také konektor USB typu C, ten zde ale bohužel není v nejrychlejší verzi. Telefon nabízí odolnost IP65/IP68 a doufám, že výrobce si to pořádně pohlídal a nebudou s tímto problémy.

Po spuštění telefonu se můžete těšit na Android 8.0 Oreo, obě novinky půjdou do prodeje již s novou verzí operačního systému Android. A to je skvělá zpráva, aktualizace se tím pádem dostane rychle také do dalších modelů. Telefon bude patřit k nejrychlejším přístrojům na trhu, najdete zde totiž procesor Qualcomm Snapdragon 835 a 4 GB operační paměti. Přiznám se, že interní úložiště s kapacitou 32 GB je pro mě malým zklamáním, počítal jsem již s dvojnásobnou velikostí. Nechybí ale samozřejmě podpora paměťových karet, paměti tedy bude dostatek. Přední fotoaparát má rozlišení 8 megapixelů, ve výbavě najdete samozřejmě věci jako LTE, GPS, NFC, DLNA. Telefon by měl nabízet velmi kvalitní zvuk, na testování této funkce se těším. Pokud se splní všechny předpoklady, dostane se na trh nejvýkonnější kompaktní telefon současnosti a může skutečně hodně zaujmout. Výrobce si v tomto směru jde svou cestou a určitě mu to nevyčítám. Sice mi displej s úhlopříčkou 4,6 palce už v dnešní době nepřijde ideální, stále ale existuj spousta lidí, kteří větší displej nepotřebují. Cena telefonu by se měla pohybovat na hranici 15 tisíc korun a na trhu se objeví v příštích týdnech (u nás pravděpodobně v říjnu). Jak se vám telefon líbí? Pořídíte si model Sony XPERIA XZ1 Compact? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.