Pravěké „neomezenky“ s 1,5 GB dat konečně dospěly do dalšího vývojového stádia. Mobilní operátoři je napumpovali o trochu větším množstvím dat a vymysleli jim nová jména. Že by s nimi ale skórovali u zákazníků se úplně říct nedá. Většinu lidí totiž pálí hlavně cena a ta šla samozřejmě nahoru. To nezachránilo ani zrušení roamingu v rámci celé Eurozóny. Změnilo se tedy vlastně něco k výrazně lepšímu? Jak si aktuálně stojíme oproti sousedním zemím? Co se v nejbližší době ještě chystá?

Přinášíme vám stručný přehled všech novinek, které se v poslední době udály na hřišti mobilních operátorů. A vezmeme to hezky popořádku. Posvítíme si na změny v nabídkách „velké trojky“. Objasníme si, co to vlastně znamená zrušení roamingu. Nakonec se podíváme trochu do budoucnosti a nakousneme další možné chystané změny.


Nová nabídka mobilních operátorů. Seznamte se
Nejmenší proměnou prošly tarify O2. Operátor prakticky ponechal stávající nabídku. Jen ji rozšířil o další produkty, aby držel krok se svými konkurenty. Novinkou je například tarif Free 6 GB s neomezeným voláním i esemeskami.

Největší síla O2 však není v čistě mobilních službách, ale, v kombinovaných balíčcích s internetem a TV, které vyjdou mnohem výhodněji. Jedním z takových balíčků je O2 Spolu, který obsahuje tři neomezené tarify a navíc 81 kanálů O2 TV na čtyři různá zařízení.

Zbývající dva operátoři z velké trojky změnili svou nabídkou od základů. T-Mobile nabízí nové tarify Mobil, které vystřídaly produktovou řadu S námi. Označeny jsou písmeny S-XXL podle toho, kolik dat obsahují. Jejich ceny startují na 499 Kč.

Ti, kteří hledají rozumný poměr cena versus kvalita služeb, mohou využít tarif od Vodafone. Operátor upgradoval stávající nabídku. Tarify RED nahradil tarify RED Naplno, které napumpoval daty. Jejich ceny jsou, jak bylo dříve zvykem, opět ve znamení sedmiček. Jako věrné stálice však zůstávají studentský tarif #jetovtobě a tarif pro seniory 60+.


Konec roamingu v EU: Má to nějaké háčky?
Od 15. června 2017 platí ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru zrušení roamingových poplatků. Do tohoto prostoru spadají veškeré země Evropské unie + Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Nebyli bychom ale v Česku, aby to nemělo nějaký háček. A rovnou několik.

Volání přes hranice se totiž vždy nenazývá roamingem. Roaming je to pouze tehdy, pokud voláte na české číslo, které se nachází v zahraničí, nebo z českého čísla v zahraničí na české číslo, které se nachází v domácí síti nebo také v zahraničí. Pokud byste ale volali z Česka do Itálie (do zahraniční sítě na číslo, které začíná jinou předvolbou než +0420) už je to mezinárodní volání, které je výrazně dražší.

Také množství dat, které můžete v zahraničí bez příplatku využít, je omezené. FUP limit se určuje pomocí celkem složitého výpočtu. Cenu vašeho stávajícího tarifu bez DPH musíte vydělit číslem 0,2 což je stanovená cena za 1 GB v korunách, výsledek pak ještě následně vynásobte dvěma.

Operátoři také samozřejmě sledují, jak často se pohybujete v zahraničí. Existuje takzvané 4měsíční sledovací období. Pokud více než jeho půlku strávíte za hranicemi republiky, může vám operátor opět zavést roamingové příplatky.


Jaká je hudba budoucnosti?
Nabídka tarifů mobilních operátorů v Česku je i po evoluci téměř totožná. Změní se něco v dohledné době, nebo si budeme muset vystačit s neomezenými tarify a závistivě pošilhávat přes hranice, kde operátoři rozdávají větší porce dat za výrazně nižší ceny? To závisí hlavně na tlaku, který bude na operátory vyvíjen. Pokud zákazníci nebudou chtít vysoké sumy za mobilní služby zaplatit a většina jich přejde k virtuálům, „velká trojka“ bude nucena svou cenovou politiku změnit. Míč je tedy na straně klientů. Placená inzerce.