Díky svému působení v komunitě T-Crowd pod hlavičkou operátora T-Mobile mám možnost testovat spoustu zajímavých zařízení. Hodinky od společnosti Garmin se mi líbily hodně, v posledních týdnech jsem měl ale k dispozici úplně jiný přístroj. Microsoft Surface 4 Pro je skutečně ultimativní zařízení, které ale určitě nevyužije každý. Na cestách se mi s ním pracovalo skvěle, přesto jeho potenciál nedokážu využít.

Microsoft je po celém světě znám jako výrobce operačního systému Windows a také jako autor kancelářského balíku Office. Ve světě mobilních telefonů ale jeho operační systém vůbec neuspěl a podobně dopadla také výroba vlastních mobilních telefonů. Vyjma herních konzolí se zkrátka společnosti Microsoft s vlastním železem úplně nedaří. Ale výrobce to zkouší různě a důkazem je Microsoft Surface 4 Pro, výkonné a kompaktní zařízení, které si dnes představíme. Jedná se o počítač (přesněji řečeno Tablet PC, tedy počítač s dotykovým displejem a připojitelnou klávesnicí), který můžete používat mnoha způsoby. Můžete jej používat jako tablet, tedy ovládat jej výhradně skrze dotykový displej, přičemž k tomu můžete použít také přiložené pero. Můžete ale také připojit klávesnici, která celé zařízení skvěle ochrání. Její propojení je otázkou vteřinky a okamžitě funguje, navíc práce s ní je rovněž pohodlná. Vzhledem k rozměrům jsem neočekával žádný zázrak, ale neměl bych problém na ni napsat delší texty. Díky možnosti kombinovat různé způsoby ovládání by si každý měl bez problémů najít ten vlastní. V podstatě součástí těla je navíc také praktický stojánek, který můžete používat třeba pro sledování filmů.

Zařízení se nabízí ve více variantách z pohledu procesoru a kapacity, displej má nicméně úhlopříčku 12,3 palce a rozlišení 2736 x 1824 pixelů. Operační systém Windows 10 reaguje rychle na každý váš povel, velkou zásluhu na tom mají 4 GB operační paměti a také SSD disk s kapacitou 128 GB. Popisovat operační systém nemá myslím smysl, jedná se o rozšířený operační systém, na kterém výrobce neustále pracuje. Nechybí samozřejmě WiFi a Bluetooth, možná nejdůležitějším parametrem je ale hmotnost pod 800 gramů v kombinaci s velmi dobrou výdrží na jedno nabití. Výrobce udává až 9 hodin provozu na jedno nabití, reálně to u mě bylo méně, nicméně pořád jsem byl velmi spokojen. Na jeden zádrhel jsem ale přece jenom narazil - jelikož jsem na cestách (většinou) jen jednou měsíčně a do terénu obecně nevyrážím skoro vůbec (a když, nepotřebuji s sebou počítač), nemá pro mě toto zařízení smysl. Tím nechci říci, že je špatné, má svoje kouzlo a jen málo nevýhod. Bohužel nemám možnost porovnat jej s podobnými výrobky od konkurence, na druhou stranu mi je ale stále sympatičtější Macbook Air. To je sice úplně jiné zařízení, ale na cestování mi vyhovuje více, nepotřebuji totiž dotykový displej a těch pár set gramů navíc nepoznám (rozdíl navíc s připojenou klávesnicí už je velmi malý). Pro mě osobně by bylo velmi zajímavé srovnání s Huawei Matebook, ten jsem ale zatím nikdy k dispozici dlouhodobě neměl. Jak se vám Microsoft Surface 4 Pro líbí? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.