Kdy pořídit dítěti mobilní telefon? Otázka, kterou si pokládá nejeden rodič. Jakmile ustoupíte nářkům svých ratolestí a mobil koupíte, přichází na řadu ale další dilema. Vsadit na předplacenou kartu, nebo mobilní tarif?

Podle odborníků je ideální věk pro pořízení mobilního telefonu dítěti mezi 8 až 10 lety. Na stejné odpovědi se shodlo i 60 % respondentů z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, podle kterých je vhodné, aby dítě dostalo telefon s nástupem na první stupeň, nebo druhý stupeň základní školy. Mezi oslovenými rodiči bylo 4 % těch, kteří by dítěti telefon pořídili již ve školce. Zhruba 9 % dotázaných by naopak počkalo až na 15. narozeniny svých ratolestí.

Proč dítěti pořídit mobilní telefon?
Nespornou výhodou mobilního telefonu je, že může sloužit jako skvělý nástroj pro rodičovskou kontrolu. Dojíždí-li dítě do školy a dochází-li na různé kroužky, snadno se může dostat do nesnází, ze kterých mu pomůže právě mobil.

Jen k přivolání pomoci ale telefon ratolestem neslouží. Dítě se snáze naučí také zodpovědnosti. Mobil není levnou záležitostí, a tak starost o hodnotnou věc mu jen prospěje.

V neposlední řadě využíváním mobilních služeb brzy zjistí, že volání, zasílání SMS a internet v telefonu není zadarmo. Díky předplacené kartě samo uvidí, jak rychle peníze mizí.

Mobilní telefony ničí dětský kolektiv
S mobilním telefonem přichází i nástrahy a rizika. Děti hraním her a surfováním na internetu mohou přijít o svůj drahocenný čas a dostat se zcela mimo realitu života. Závislost na mobilním telefonu není i ve velmi nízkém věku nic nevídaného.

Mobily dělají často neplechu v dětském kolektivu. Žáci ve školách se navzájem trumfují, kdo je vlastníkem výkonnějšího a dražšího stroje. Děti, které mají obyčejnější model, nebo telefon vůbec nevlastní, jsou mnohdy terčem posměšků.

Mobilní tarif vs. Předplacená karta: Co je pro dítě lepší?
S pořízením telefonu přichází na řadu i otázka, zda zvolit předplacenou kartu, nebo tarif? Každý typ využívání služeb má své pro a proti. Jak ale najít levné volání vhodné pro malé děti i teenagery?

     - Předplacená karta
Pro žáky na základní škole je vhodnější variantou předplacená karta, a to díky omezenému tarifu. Navíc dítě i rodič tak má lepší přehled o útratě.

     - Mobilní tarif
Studenti na střední škole jsou již rozumnější, a tak je pro ně výhodnější jeden z mobilních tarifů určených pro mladé. Kromě specifických studentských mobilních tarifů je možné využít i tarif pro rodinu.

Aktuálně mobilní operátoři nabízí čtyři tarify pro mladé. Od O2 lze získat tarif [:kůl:] za 299 Kč a [:kůl:] data 2 GB za 499 Kč. T-Mobile připravil nadupaný balíček S námi pro mladé za 399 Kč a Vodafone Tarif 26 za 494 Kč. V nabídce Vodafone navíc nechybí zmiňovaný rodinný tarif Red+. Až čtyři členové rodiny mohou neomezeně volat a psát SMS do všech sítí za 1 499 Kč, popřípadě využít i 40GB datový balíček za 2 499 Kč. Placená inzerce.