Drahá mobilní data jsou už ohranou písničkou, která v Česku zní ze všech stran. Mobilní operátoři se se svou snahou o zlevnění mobilního internetu spíše vysmívají zákazníkům, než aby konečně uznali vysoké ceny a nabídli tarify podobné těm zahraničním.

 

K levnějším datům by měli pomoci poslanci a ČTÚ
O cenách mobilních tarifů se stále jen mluví a mluví. Zatím to tedy vypadá tak, že chcete-li levnější mobilní služby, odstěhujte se do Polska. Nejen tato rada nad zlato udělala z Lubomíra Bokštefla bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu. Drahá mobilní data se stala fatální i pro dnes již bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Levnější volání a mobilní internet ani padlé hlavy nevyřešily. Češi stále surfují draze. Situaci by měl řešit Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a především novela telekomunikačního zákona. Před končícím volebním obdobím se poslanci vehementně snaží nasbírat politické body a pomoci spotřebitelům k levnějším mobilním službám. To, zda český regulátor a nová legislativa něco změní, je ale ve hvězdách.

Cenu mobilních služeb může ovlivnit sám zákazník
K levnějším datovým tarifům by výrazně mohli pomoci sami zákazníci. Ti by měli apelovat na mobilní operátory a požadovat nižší ceny. Není-li klient spokojen se službami, není nic snazšího než odejít ke konkurenci. V tržní ekonomice je to právě rozzlobený zákazník, který má vliv na konečnou cenu. Bohužel pokud chybí adekvátní konkurenční nabídka, jen stěží si může zákazník přenést číslo k jinému dodavateli.

Nejen datové tarify by mohly zlevnit díky novému hráči na mobilním trhu. Řeč je však o regulérním čtvrtém operátorovi, nikoliv o menších virtuálních operátorech. Nezodpovězenou otázkou ale zůstává, zda se vůbec najde někdo, kdo bude stát o to vstoupit na nynější pošramocený český mobilní trh.

T-Mobile představil nové tarify s více daty
S novou nabídkou tarifů přišel T-Mobile. Na první pohled by se mohlo zdát, že mobilní operátor jako jediný z velké trojky chce skoncovat s drahými mobilními službami, bohužel stačí se podívat blíže na parametry tarifů a zjistíte, že se žádné velké zlevňování nekoná. Jediná změna k lepšímu je v podobě větších datových balíčků.

Mobilní operátor se rozhodl upravit stávající nabídku tak, že nyní si zákazníci mohou sjednat více dat, avšak za vyšší cenu a horší podmínky pro volání. Ve srovnání se zahraničím se tak tedy mobilní tarify stále nemohou rovnat ani evropskému průměru.

Vyhlídky pro české zákazníky nejsou dobré. Vybrat vhodný tarif je z omezené nabídky, která se vyznačuje jednotnou cenou, velmi obtížné. Řešením prozatím je buď akceptovat nastavené ceny, využít výhodných firemních tarifů, které ale jsou primárně určeny jen zaměstnancům, nebo se odstěhovat do Polska. Placená inzerce.