Rok 2017 je v plném proudu a začíná jaro. A to je ideální chvíle, aby společnost Google ukázala novou verzi operačního systému Android, který dominuje světu mobilních telefonů. Nový systém zatím nemá oficiální jméno, prozatím je to Android O. Ani seznam změn a novinek není zdaleka definitivní, vývoj potrvá mnoho měsíců. Ale možná je vhodné se zamyslet nad tím, na co by se vývojáři měli zaměřit nejvíce.

Z mého pohledu je v současnosti operační systém Android skutečně velmi komplexní a spolehlivý, to ale neznamená, že není co zlepšovat. Situaci svým způsobem komplikují sami výrobci, občas totiž některé funkce do systému přidají dříve než samotná společnost Google. Díky různým změnám ale naopak vydávání aktualizací trvá delší dobu a třeba z pohledu bezpečnosti toto není ideální. Je tedy otázkou, jestli by nešlo lépe vyřešit instalace bezpečnostních aktualizací tak, aby výrobci nemuselo nutně uvolňovat kompletní novou verzi firmware. Otázkou ale je, jestli vůbec toto výrobci chtějí a jak by se to líbilo společnosti Google samotné, přeci jenom konec podpory může být pro zákazníka impulzem pro pořízení nového přístroje. Ocenil bych také, kdyby se dále velikost Android nezvětšovala a kdyby šlo výraznější změny v uživatelském rozhraní provádět bez rootu.

Jaké novinky jsou zatím známé v operačním systému Android O? Třeba lepší kontrola aplikací na pozadí, kdy bude možné lépe nastavit, co mohou konkrétní aplikace provádět. Tlak je samozřejmě pět na výdrž baterie a za toto rozhodně chválím. Dalšího vylepšení se dočkají notifikace, se současnou podobou v Androidu 7.0 Nougat jsem ale velmi spokojen. Potěšit nás může podpora LDAC, za kterou stojí společnost Sony a která přinese kvalitnější zvuk skrze Bluetooth. Vývojáři aplikací by pak měli mít více možností, co se týká grafika aplikace (především co se týká fontů a ikon, je ale otázkou, jestli toto je z pohledu roztříštěnosti Androidu vůbec plus). Další novinky se ukrývají pod kapotou, něco si navíc určitě Google ještě schoval do dalších vývojářských verzí. Každopádně jsem moc zvědavý, kam se operační systém Android v letošním roce posune. Bez ohledu na konkrétní značku mobilního telefonu podle mého platí, že už u telefonů střední třídy funguje rychle a spolehlivě. Je tedy otázkou, kam se vývoj dál bude ubírat. V roce 2017 ale pozici Androidu určitě nikdo neohrozí. Co by udělalo největší radost vám? Stihnou podle vás výrobci uvolnit Android O ještě v letošním roce a jak se nakonec bude jmenovat? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.