Společnost Sony Mobile si v roce 2017 skutečně věří, představila totiž už pátý telefon do svého portfolia. Představení proběhlo jen pár týdnů po veletrhu MWC v Barceloně, novinka se totiž pravděpodobně stane nejlevnějším telefonem Sony XPERIA pro letošní rok a navíc nebude dostupná globálně. Zatím není úplně jisté, jestli se jí dočkáme také na našem trhu. Jak se vám líbí Sony XPERIA L1?

Sony XPERIA L kdysi byla velmi oblíbeným telefonem, kromě názvu s ní ale nový přístroj nemá téměř nic společné. Sony XPERIA L1 se zařadí do nižší střední třídy a ačkoliv nebude patřit k úplně nejlevnějším telefonům na současném trhu, neočekávejte moc velkou nabídku funkcí. Kombinace pěkného vzhledu, rychlého Androidu 7.0 Nougat a nízké ceny by ale mohla na zákazníky zapůsobit. Pojďme se na tento telefon podívat podrobněji. Tělo telefonu má rozměry 151 x 74 x 8,7 milimetru, jedná se tedy spíše o větší mobilní telefon. Na přední straně najdete displej s úhlopříčkou 5,5 palce, který nabízí rozlišení 1280 x 720 pixelů. Už podle tohoto údaje poznáte, že se skutečně jedná o telefon nižší střední třídy. Uvnitř telefonu se nachází čtyřjádrový procesor MediaTek, potěší alespoň 2 GB operační paměti a 16 GB interního úložiště. Sám jsem velmi zvědav, jaká část paměti zůstane uživateli dostupná pro aktualizaci všech předinstalovaných aplikací. U modelu Sony XPERIA XA to moc slavné nebylo a každá nová verze operačního systému Android je o něco větší.

Už z výroby v telefonu najdete Android 7.0 Nougat a jsem zvědav, jestli výrobce provedl nějaké větší zásahy do uživatelského rozhraní. Výbava je velmi komplexní, najdete zde samozřejmě LTE, nechybí ani NFC a pro Sony Mobile už je nyní samozřejmostí USB typu C. Za jeho přítomnost dávám palec nahoru, v tomto směru je to krok do budoucnosti. Zadní fotoaparát má rozlišení 13 megapixelů a neočekávám vyloženě skvělé snímky, u levnějšího telefonu to ale není problém. Co mě ale rozhodně (opět) mrzí je kapacita baterie. Při velikosti telefonu a hmotnosti 180 gramů jsem očekával, že zde bude použita baterie s pořádnou kapacitou. Ale 2620 mAh mi při těchto rozměrech nepřijde ideální. Nechci srovnávat telefony různých cenových úrovní, ale Huawei P10 Plus (první telefon s 5,5 palcovým displejem, co mě napadl) váží 165 gramů, je kompletně z kovu a určitě má mnohem více funkcí. A nabízí baterii s kapacitou 3750 mAh. Ale nechme baterii stranou, o úspěchu totiž pravděpodobně rozhodně něco úplně jiného - cena. Pokud ji výrobce nastaví rozumně, může telefon zaujmout? Pokud ale bude cena příliš ambiciózní, pak telefon nemá šanci. Jak to vidíte vy? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru. Pokud by v telefonu byla třeba baterie 4000 mAh, mohlo by se jednat o levný a kvalitní telefon s pořádnou výdrží. Takto z mého pohledu novinka příliš nevybočila...