Kromě vlajkové lodě (modelu Sony XPERIA XZ Premium) představila společnost Sony Mobile na veletrhu MWC v Barceloně také další tři mobilní telefony. Jedním z nich je XPERIA XA1 a jak jistě tušíte z názvu tohoto přístroje, jedná se o nástupce modelu Sony XPERIA XA (který vlastním). Osobně je ale pro mě nový telefon spíše zklamáním, nezměnilo se rozlišení displeje a také kapacita baterie je nadále celkem nízká.

Sony XPERIA XA patřila k nejstylovějším telefonům roku 2016. Telefon je velmi úzký a díky tomu se skvěle drží, navíc skutečně velmi dobře vypadá. Poměr cena versus výkon ale nebyl ideální, konkurence umí ve střední třídě nabídnout více funkcí. Netrpělivě jsem tedy očekával nástupce a musím říci, že jsem spíše zklamaný. Pojďme ale postupně... Rozměry přístroje jsou 145 x 67 x 8 milimetrů, stále se tedy díváme na velmi kompaktní telefon. Přední straně dominuje displej s úhlopříčkou 5 palců, který opět spoléhá na rozlišení 1280 x 720 pixelů. Ano, není to málo a obraz je kvalitní. Ale konkurence nabízela FullHD displej v telefonech střední třídy už v loňském roce a pro zákazníky to může být slabé místo. Osobně s rozlišením problém nemám, ale kdo jde po parametrech, bude zklamán. Pod kapotou se nachází procesor MediaTek Helio P20, dostatečně výkonné osmijádro. To navíc doplňují celé 3 GB operační paměti a 32 GB vnitřní paměti, tady je posun proti modelu XPERIA XA citelný. Bohužel totéž nelze říci o kapacitě baterie, 2300 mAh prostě považuji za nedostatečnou hodnotu. Ať už je telefon jakkoliv úsporný, při intenzivnějším používání bude baterie opět mizet před očima. Na výdrž na jedno nabití zákazníci slyší a XPERIA XA1 opakuje chyb svého předchůdce. Už z výroby najdete v telefonu Android 7.0 Nougat, těšit s můžete na spoustu doplňkových funkcí nebo třeba podporu rychlého nabíjení. Fotoaparát má rozlišení 23 megapixelů, telefon se bude prodávat ve 4 barevných verzích.

V tuto chvíli ještě přesně nevíme, kdy se XPERIA XA1 objeví na našem trhu ani kolik peněz bude stát. Zatímco z modelu XPERIA XZ Premium jsem nadšený, tady převládá zklamání. Výrobce z mého pohledu neodstranil hlavní slabinu modelu XPERIA XA, kterou je malá výdrž na jedno nabití. 3 GB operační paměti a 32 GB vnitřní paměti jsou v podstatě pouze nutnou inovací, ta ale v roce 2017 také nepřekvapí. O úspěchu tohoto telefonu tak rozhodne cena. Pokud bude dostatečně atraktivní, pak má telefon přes výše zmíněné nedostatky šanci. V opačném případě se budou opět mnohem více ve střední třídě prodávat telefony od konkurence. Jak se XPERIA XA1 líbí vám? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.