Za jeden GB mobilních dat v Česku zaplatíte v průměru 450 Kč, v Rakousku 100 Kč a v Polsku jen 30 Kč. S drahými datovými limity by měl být ale konec. Nejen Český telekomunikační úřad, ale i politici chtějí, aby tuzemští operátoři ceny až trojnásobně zlevnili. Mobilní služby v České republice jsou drahé.

Mobilní služby v České republice jsou drahé. I naši slovenští sousedé zaplatí za neomezený tarif s neuvěřitelným 35GB datovým balíčkem jen 35 eur, což je v přepočtu zhruba 945 Kč. Čeští zákazníci k neomezenému tarifu za 750 Kč dostanou sotva 1,5 GB dat, v případě 5 až 10 GB dat zaplatí i více než 1 500 Kč za měsíc. S takto vysokými cenami by ale měl být konec.

Za vysoké ceny (ne)může hornatá příroda
Drahé datové tarify mobilní operátoři přisuzují hornatému reliéfu. Avšak česká krajina není jediná plná kopců. Mnohem členitější přírodu mají jen pár kilometrů za našimi hranicemi v Rakousku či o něco dál ve Švýcarsku. V obou zemích jsou přitom data mnohem levnější. Náklady na vybudování sítě rychlého internetu LTE tak rozhodně nemohu být vyšší, než ve zmíněných zemích. O regulaci trhu se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již v minulosti pokoušel, bohužel ne dostatečně. Mobilní operátoři využili volnosti, kterou od regulátora dostali, a ceny tak vzrostly oproti zahraničí několikanásobně. Dnes je pro ČTÚ velmi těžké dostat mobilní trh zpět pod kontrolu, přesto se o to snaží.

Cenově výhodné nabídky přísluší jen zaměstnancům
Prvním razantním krokem českého regulátora bylo, aby velká trojka operátorů zlevnila mobilní internet, a to trojnásobně. S tímto rozhodnutím ale mobilní operátoři nesouhlasí. Snížení ceny akceptují nikoliv však v takové požadované výši. Podle slov mobilních operátorů takto výrazná sleva pramení především z cen neveřejných nabídek, které jsou takzvaně podpultové a které jsou určené hlavně pro firemní zákazníky a jejich rodinné příslušníky. Avšak právě ti by se k takto výhodným cenovým nabídkám dostat neměli. Mobilní operátoři totiž prodávají své služby firmám, které je následně přeprodají svým zaměstnancům. Dále by se ale služby za nízké ceny přeprodávat neměli. Rodinám firemních zaměstnanců již nepřísluší, i přestože skutečnost je zcela jiná. Následkem takového chování pak dochází k poškození celého trhu.

Populistická gesta před volbami přinesou nižší ceny dat
Vysoké ceny mobilních dat nabízí i předplacené karty. Drahé datové limity tak nejsou jen doménou mobilních tarifů. Nyní před blížící se mi volbami se snaží pokřivený mobilní trh narovnat také samotní politici. Premiér Bohuslav Sobotka se chce sejít s šéfem Českého telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem. Spolu by měli probrat nejen to, co se dá dělat s předraženými mobilními daty. Tématem jejich setkání totiž jistě bude i kritika českého regulátora, a to především kvůli jeho nečinnosti v minulých letech. Debata o cenách datových limitů se tak konečně přesune z veřejného prostoru do toho politického a třeba se již brzy dočkáme cen jako v zahraničí. Placená inzerce.