Společnost Sony včera představila dva nové komunikátory a také tentokrát platí, že se máme na co těšit. Sony XPERIA Go navazuje na loňský model Active, který nabízel velmi vysokou odolnost. Model Go pak nabídne tutéž odolnost ale v podstatně stylovějším těle. Druhý model Acro S se pak stane dosud nejvybavenějším komunikátorem XPERIA vůbec a překoná i dosavadní vrchol v podobě modelu XPERIA S.

Než se na obě novinky podíváme podrobněji, dovolím si malou rekapitulaci toho, čeho už jsme se v letošním roce od společnosti Sony dočkali a co ještě očekáváme. Hned na začátek roku byla představena XPERIA Ion, ta se ale dosud začala prodávat pouze na Taiwanu, přitom byla původně určená pro USA. Následovala vlajková loď našeho oblíbeného výrobce, kterou dosud byl model XPERIA S. Dnes ale o tento titul telefon přichází. Na trh se sice dostal dostatečně rychle, absence aktualizace na Android Ice Cream Sandwich a také neustálé problémy s displejem nedělají přístroji moc dobrou vizitku. Nakonec tady máme trio komunikátorů XPERIA P, XPERIA Sola a XPERIA U, které na náš trh dorazily před několika málo dny. Všechny tyto telefony jsou velmi povedené a kvalitní (až na displej u již zmíněného modelu XPERIA S, tam se ale vše řeší výměnou v rámci záruky, takže pro koncového zákazníka to zase tak veliký problém nepředstavuje). Nicméně pokud se na nové telefony podívám z pohledu designu, pak proti loňským telefonům celkem výrazně ztrácí. Ve všech případech se totiž jedná o relativně hranaté dotykové placky bez nějakého výraznějšího prvku. Nějaké ty drobnosti se na těle každého z telefonů dají najít, ale není to nic výrazného. Pokud si vzpomenu na loňské portfolio, je to zatím z pohledu designu slabota (pozor, neřeším to, jak se mi nový design líbí, řeším to, že portfolio je moc jednolité), protože všechny telefony vypadají dost podobně (Ač podle mého krásně). Hned na začátek prozradím, že také dva nové modely XPERIA Go a XPERIA Acro HD jdou touto cestou...

Prvním představeným telefonem je Sony XPERIA Go a jak už plyne z jejího názvu, po loňském modelu XPERIA Active tady máme další telefon vhodný do přírody. Proti loňskému telefonu ale nabízí podstatně obyčejnější vzhled, který se pevně drží letošní produktové linie. Větší část výbavy zůstala stejná, opět se tedy můžete těšit na displej s rozlišením 320 x 480 pixelů a úhlopříčku 3,5 palce. Někomu možná přijde rozlišení nízké, ale jedná se o telefon do přírody a kromě odolnosti nesmíme zapomínat také na výdrž baterie. Odolnosti displeje velmi pomáhá prospívá použití minerálního sklíčka, displej navíc bude možné ovládat i ve chvílích, kdy máte mokré ruce. Baterie má kapacitu 1305 mAh a bude mít co dělat s výkonným dvoujádrovým procesorem, který nabídne takt rovný 1 Ghz. Na začátku prodeje nabídne telefon ještě operační systém GingerBread (téměř s jistotou půjde o klasickou verzi 2.3.7), už po několika týdnech by ale měla následovat aktualizace na podstatně novější verzi 4.0.4, kterou v těchto dnech obdržela větší část loňského portfolia. Pochvalu si telefon zaslouží za paměť, kromě té vnitřní s kapacitou 8 GB totiž telefon nabízí také slot na paměťové karty microSD. Tělo telefonu o rozměrech 111 x 60 x 10 milimetrů bude včetně baterie vážit 110 gramů, což je velmi pěkná hmotnost na podobně odolný a vybavený telefon. Odolnost splňuje normu IP67, opět se tedy můžete těšit na nějaké simulované utopení telefonu a podobné kousky. Zbytek výbavy již nepřekvapí, samozřejmostí je kompletní podpora rychlých dat, Wi-Fi, GPS (včetně technologie Glonass), těšit se můžete dokonce i na HDMI konektor. Na zadní straně se pak nachází fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů a nechybí ani přisvětlovací dioda, která může sloužit jako svítilna. Telefon bude k dispozici v bílé, černé a žluté barevné variantě v zatím nespecifikovaném termínu. O tomto novém komunikátoru můžete diskutovat tady na našem fóru.

Druhou novinkou je Sony XPERIA Acro S. Některým z vás je označení Acro možná povědomé, výrobce telefony s tímto názvem prodává v Japosku. Nutno ale dodat, že inspirace Japonkem je v tomto směru na místě, v mnoha ohledech jsou na tom tamější telefony podstatně lépe, než ty naše. Než se pustím do podrobnějšího rozboru výbavy, hned si dovolím uvést, že Sony XPERIA Acro S je prozatím nejlépe vybaveným komunikátorem XPERIA a v tomto směru překonává také dosavadní vlajkovou loď, kterou byl model XPERIA S. Základem je jako vždy dostatečně rozměrný displej, konkrétně má úhlopříčku 4,3 palce a nemalé rozlišení 1280 x 720 pixelů. Sám se na podobně kvalitní obraz již nějakou dobu dívám na modelu XPERIA S a skutečně je na co se dívat. Displej je navíc vyrobený z minerálního skla, takže se jen tak nepoškrábe. Rozměry jsou tentokráte o něco vyšší, konkrétně jde o 126 x 66 x 12 milimetrů při hmotnosti 147 gramů. To není málo, na druhou stranu se díváte na nejvybavenější komunikátor XPERIA vůbec a také tento telefon navíc nabízí zvýšenou odolnost, i když zdaleka ne v takovém rozsahu, jako výše zmiňovaný model Go. O svižný běh telefonu se stará dvoujádrový procesor s taktem 1,5 Ghz na každé jádro, sekundovat mu pak bude 1 GB operační paměti RAM. Aby to celé fungovalo dostatečně dlouho, je použita baterie s kapacitou 1910 mAh. Není to sice úplně ohromující hodnota, ale mohlo to být i horší. Vnitřní paměť telefonu dosahuje na hranici 16 GB, také tentokrát ale nechybí slot na paměťové karty microSD. Zbytek výbavy je opět již spíše standardní, nechybí v ní ale vůbec nic podstatného. Zmíním ale fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů, tady budou naše očekávání notně vysoká a těšíme se i na Full HD video s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Také tento telefon se bude prodávat v trojici barevných variant, těšit se můžete na bílou, černou a růžovou verzi. Už od začátku bude v telefonu nainstalován nový operační systém Android Ice Cream Sandwich (konečně). O novém telefonu Sony XPERIA Acro S můžete diskutovat v tomto tématu na našem fóru.