V těchto dnech se koná veletrh IFA v Berlíně a již máme za sebou tiskovou konferenci, kde společnost Sony představila svou novou vlajkovou loď. Sony XPERIA 5 nepřináší revoluci, je to (jen velmi mírně) zmenšená verze modelu XPERIA 1, své zákazníky si ale jistě najde. Těšit se můžete na bohatou výbavu a kvarteto atraktivních barev. Telefon se začne prodávat v říjnu za 19 990 korun.

Hned na úvod musím říci, že mně osobně se původní XPERIA 1 líbí hodně. Bohatá nabídce funkcí, unikátní design, skvělý displej. Ten telefon zkrátka má co nabídnout… Cenovka ale není nejatraktivnější, telefon se navíc na trh dostal se zpožděním. Ale na jeho kvalitách to nic nemění, může soupeřit s těmi nejlepšími. Konkurence je ale velmi silná a neočekávám, že by se tomuto modelu podařilo výraznějším způsobem změnit současný poměr sil. Přesto jsme s napětím očekávali novou vlajkovou loď. Spekulovalo se o lehce vybavenější verzi, přáním mnohých byla kompaktnější varianta. Nyní tedy oficiálně přichází XPERIA 5, otázkou ale zůstává, kolik zákazníků si dokáže najít. Kompaktní telefon to rozhodně není, navíc nadále ve výbavě najdeme kompromisy, které provázely už model XPERIA 1.

Je tedy XPERIA 5 kompaktní verzí modelu XPERIA 1? Bohužel není, rozhodně je kompaktnější, ale pořád se díváte na mobilní telefon, který na výšku patří k těm největším a ani hmotnost není úplně nízká. Sony XPERIA 5 nabízí displej s úhlopříčkou 6,1 palce, který disponuje rozlišením 2520 x 1080 pixelů. To je znatelně méně než nabízí XPERIA 1, pořád je to ale výborné rozlišení a o kvality displeje se nebojím, je to pěkný HDR OLED displej. Rámečky kolem displeje ale nejsou nejmenší a tomu odpovídají také rozměry telefonu, především výška 158 milimetrů je zkrátka (pořád) hodně. Je to o 9 milimetrů méně než XPERIA 1, očekával jsem ale ještě o něco menší telefon. Ani hmotnost 164 gramů není nízká, speciálně pokud se podíváme na kapacitu baterie, která činí 3140 mAh. Vývojáři společnosti Sony patří k těm nejlepším, ale čarovat neumí, ta kapacita je zkrátka nízká. Například Samsung Galaxy Note 10 váží prakticky stejně, nabídne ale větší displej, baterii s kapacitou 3500 mAh a také ovládací pero (bez něj by rozdíl byl ještě větší).

V oblasti designu a konstrukce velké změny nečekejte, fotoaparát na zadní straně se (bohužel) přemístil, původní řešení se mi líbilo více. Nadále zde nenajdete podporu bezdrátového nabíjení nebo klasický sluchátkový konektor, to ale není překvapením. Zachována naopak byla certifikace IP65/IP68. Ani tentokráte nedošlo ke spojení zapínacího tlačítka se čtečkou otisků prstů. Abych ale jen nekritizoval – telefon je zkrátka pěkný a třeba červená verze vypadá výborně.

Telefon je z výroby vybaven operačním systémem Android 9.0 Pie, aktualizace na Android 10 se ale očekává záhy. Sám jsem zvědav, jak bude Android 10 od společnosti Sony vypadat, v posledních letech jsme se žádných výraznějších inovací nedočkali, ani podpora gest stále ještě z mého pohledu není dokonalá. Rychlé reakce zajistí Qualcomm Snapdragon 855, překvapením není 6 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 128 GB, nechybí ani podpora paměťových karet. Fotoaparát se dočkal několika vylepšení, ve své podstatě ale kopíruje ten, který známe z modelu Sony XPERIA 1. Nejasnosti ale zatím panují kolem natáčení Slow Motion záběrů, podle všeho je XPERIA 5 neumí a to by byl krok zpátky.

Sony XPERIA 5 se začne oficiálně prodávat už příští měsíc, v rámci předobjednávek můžete získat sluchátka Sony WF-1000XM3. Zatím nevíme, kolik kusů bude takto dostupných, ale příliš vysoká čísla neočekávám.