Asus Zenfone 5 versus Sony XPERIA XA2

Sony XPERIA XA2 patří z mého pohledu k těm nejpovedenějším telefonům v portfoliu společnosti Sony Mobile. Nabízí velmi kvalitní kovovou konstrukci, výdrž na jedno nabití je fantastická. Navíc se bavíme o velmi atraktivním telefonu, který je k dispozici hned v několika lákavých barvách. Stačí to ale v roce 2018? Odpověď možná nabídne srovnání s modelem Asus Zenfone 5, které si někteří z vás vyžádali.

Hned srovnání obou telefonů v oblasti designu a konstrukce ukazuje, že zatímco společnost Sony Mobile jde nadále svou cestou, Asus se rozhodl respektovat současné módní trendy. Velmi tenké rámečky kolem displeje, výřez v jeho horní části. Pokud se vám nelíbí, můžete jej vypnout. Z pohledu konstrukce u mě vede XPERIA XA2, design je záležitost subjektivní, oba telefony jsou krásné. Ale displej u Asusu je mnohem větší, přitom rozdíl v rozměrech obou telefonů není velký. Moje srdce v tomto směru volí telefon od Sony Mobile, pravděpodobně bych ale koupil spíše Asus. Toto rozhodnutí výrazně umocní fotoaparát, Asus Zenfone 5 totiž fotí fantasticky. Musím říci, že kvalita fotografií je pro mě skutečně velikým překvapením a fotografování s tímto telefonem si užívám. Duální fotoaparát zkrátka funguje a podává skvělé výsledky. XPERIA XA2 nefotí špatně, ale na Asus v tomto nemá (ostatně jako většina telefonů v této cenové hladině). Co je ale nejzajímavější je skutečnost, že Asus spoléhá u fotoaparátu na čipy od Sony (a nebojí se tím pochlubit na svém webu), dokáže z nich ale získat mnohem lepší snímky. A to není (pro společnost Sony Mobile) moc dobrá zpráva. Oba telefony spoléhají na Android 8.0.0 Oreo, společnost Sony Mobile je ale pověstná pravidelným uvolňováním bezpečnostních aktualizací. Asus je v tomto směru neznámou, během tří týdnů testování jsem ale už obdržel několik aktualizací. Žádná paradoxně neposunula kupředu bezpečnostní záplaty (aktuálně dubnové), na stranu druhou ale výrobce vylepšuje telefon pravidelně. A to není marné… Z dlouhodobého pohledu se ale dá předpokládat, že podpora pro model XPERIA XA2 by mohla být delší, oba přístroje ale fungují výborně. Prostředí v modelu Sony XPERIA XA2 je velmi blízké čistému Androidu, Asus v tomto směru nabízí více funkcí a také možností přizpůsobení. Pro někoho to bude výhoda, pro jiné naopak nevýhoda. Asus ale za prakticky stejnou cenu nabízí dvojnásobnou kapacitu interního úložiště a také celé 4 GB operační paměti, XPERIA XA2 tady ztrácí a tato ztráta se ještě prohloubí u procesoru. Qualcomm Snapdragon 630 není špatný, ale Snapdragon 636 v Asusu je prostě výrazně výkonnější. Doménou telefonu od společnosti Sony Mobile je alespoň výdrž, rozdíl je ale minimální (a půjde na vrub právě výkonnějšímu procesoru a také většímu displeji). Ve většině dalších funkcí jsou oba telefony rovnocenné a rozdíly budete nacházet jen těžko, vše důležité zde najdete. 

Sony XPERIA XA2 je velmi pěkný mobilní telefon. Pro kovovou konstrukci mám slabost a stejně tak mám rád telefony od společnosti Sony Mobile. Navíc skvělá výdrž na jedno nabití je fajn… Přesto bych si ale z těchto dvou srovnávaných telefonů vybral pravděpodobně Asus Zenfone 5. Jeho fotoaparát pořizuje skvělé snímky, výkon procesoru Qualcomm Snapdragon 636 je famózní. Také malé rámečky kolem displeje mají své kouzlo a zdá se, že výrobce bude telefon pravidelně aktualizovat. Toto se společnosti Asus prostě povedlo, pro úspěch svého telefonu udělal výrobce maximum. A vůbec se nebojí následovat současné trendy – malé rámečky, výřez v displeji, špičkový fotoaparát. Moje sympatie tedy patří modelu Sony XPERIA XA2, Asus má ale v mnoha směrech slušný náskok. A ten fotoaparát zamrzí tím spíše, že Asus spoléhá na čipy od společnosti Sony. Dokáže z nich ale získat skutečně maximum…