Sony XPERIA XZ2 Premium představena

O existenci modelu Sony XPERIA XZ2 Premium se spekuluje už několik týdnů, včera společnost Sony Mobile spekulace rázně ukončila a telefon oficiálně představila. Výbavou bude telefon patřit k nejlepším na trhu, poprvé se také můžeme těšit na duální hlavní fotoaparát. Představení ale jinak proběhlo v naprosté tichosti a já se ani nedivím, načasování je totiž podle mého velmi špatné.

Při pohledu na model Sony XPERIA XZ2 Premium je zřejmé, že společnost Sony Mobile se bude držet nové designové linie, se kterou přišly modely XPERIA XZ2 a XPERIA XZ2 Compact. Sám k fanouškům tohoto řešení nepatřím a doufal jsem, že u nejvyššího modelu na to výrobce půjde jinak. To se nestalo a opět se setkáváme s výrazně zakulacenými zády. Mně se to nelíbí, ale své fanoušky si to jistě najde. Proti modelu XPERIA XZ2 se mírně zvětšily rozměry, telefon navíc váží celých 236 gramů. Nikdy jsem hmotnost telefonů moc neřešil, ale toto už mi přijde skutečně hodně a nechápu, proč je telefon takto těžký. Pro pořádek uvádím také rozměry, hodnoty 158 x 80 x 12 milimetrů ukazují, že telefon skutečně není žádný drobek. Na těle opět nenajdeme klasický sluchátkový konektor, jeho absence mi ale příliš nevadí. HDR displej s úhlopříčkou 5,8 palce nabízí fantastické 4K rozlišení, těšit se můžete na extrémně ostrý obraz. Nicméně se vrátil poměr displeje 16:9 a vzhledem k nemalým rámečkům nad a pod displejem není samotný telefon úplně malý. Kromě oficiálních fotografií přidávám na konec článku také koncepty, které se na internetu v minulosti objevily. V podstatě jakýkoliv zveřejněný koncept by se mi líbil více než telefon, který nakonec výrobce představil. Potěší ale alespoň odolnost IP65/IP68, na konstrukci se můžete spolehnout. Relativní radost mám také z baterie, 3540 mAh je solidní kapacita, ačkoliv konkurence umí do menších a lehčích přístrojů umístit větší baterii. Přesto bude výdrž nepochybně výborná….

Rychlý chod telefonu zajistí procesor Qualcomm Snapdragon 845, lepší na trhu nenajdete. Ten je podpořen 6 GB operační paměti, rychlé vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB, ale nechybí podpora paměťových karet. Z výroby bude telefon spoléhat na Android 8.0 Oreo, osobně ale v době příchodu na trh už očekávám Android 8.1 Oreo. Ve výbavě dále najdeme také WiFi, GPS, NFC nebo třeba Bluetooth 5.0. Potěší také podpora bezdrátového nabíjení, nechybí ani čtečka otisků prstů na zadní straně telefonu. Tam ostatně najdeme pravděpodobně největší revoluci – společnost Sony Mobile poprvé přichází s duálním hlavním fotoaparátem a od této změny si slibujeme výrazné zvýšení kvality u fotografií. Hlavní barevný fotoaparát má rozlišení 19 megapixelů a světelnost F1.8, černobílý pak má rozlišení 12 megapixelů a světelnost F1.6. Na fotografie už se moc těším, toto bude téměř jistě nejlepší fotoaparát, jaký se zatím v telefonech Sony XPERIA objevil. Nechybí samozřejmě ani možnost natáčet videa ve 4K rozlišení. Právě fotoaparát by se mohl stát hlavním trumfem modelu Sony XPERIA XZ2 Premium. Telefon bude dostupný během letošního léta ve dvou barevných variantách za zatím nespecifikovanou cenu.

Sony XPERIA XZ2 Premium je nepochybně skvěle vybaveným mobilním telefonem a osobně si myslím, že s duálním fotoaparátem se tento telefon zařadí k naprosté špičce na současném trhu. Také 6 GB operační paměti rozhodně potěší, 4K HDR displej je v dnešní době unikátní. Ale tiché představení tohoto přístroje naznačuje ledacos, společnost Sony Mobile si podle mého nemohla horší datum vybrat. Po představení modelů XPERIA XZ2 a XPERIA XZ2 Compact se na výrobce snesla vlna kritiky, nové telefony nejsou tím, co fanoušci očekávali. Představení nástupce modelu Sony XPERIA XZ Premium už od veletrhu viselo ve vzduchu, existenci tohoto přístroje nikdo nezpochybnil. Představit jej ale týden po startu prodeje modelu XPERIA XZ2 je podle mého polibkem smrti, kdo dnes dá 20 000 korun za telefon, když už je představena vylepšená verze (ano, XPERIA XZ2 Premium je o pár milimetrů vyšší, ale telefony jako celek si jsou skutečně hodně blízké). Navíc oznámená dostupnost během léta ukazuje, že výrobce si prostě není jistý startem prodeje, proto je termín velmi obecný a velmi vzdálený. Pokud výrobce termín dodrží, znamená to pro nás minimálně dva měsíce čekání a to je v dnešní době dlouhá doba. Navíc léto 2018 nemusí nutně znamenat konec června, může to být také červenec. A to už bude na obzoru veletrh IFA a nová dávka telefonů od konkurence. Sony XPERIA XZ2 Premium je tedy nepochybně kvalitní přístroj, ale jeho načasování mi přijde tragické. Telefon zabíjí model XPERIA XZ2 (který se sotva začal prodávat), sám ale půjde na trh až za několik měsíců a to čekání nebude nutně absolvovat každý. Nechápu a nerozumím…