Sony XPERIA Z5 Compact versus XPERIA XZ1 Compact

Sony XPERIA XZ1 Compact je v tuto chvíli nejvýkonnějším kompaktním telefonem na současném trhu a proti svým předchůdcům přináší opět posun kupředu. Jak velký je ale fakticky tento posun? Doma jsem našel model Sony XPERIA Z5 Compact, pojďme si tedy udělat malé srovnání těchto dvou telefonů. Bude pěkně ilustrovat situaci v portfoliu společnosti Sony Mobile během posledních let.

Vždy začínám konstrukcí a tentokráte tomu nebude jinak. A zrovna toto je oblast, ve které na mě starší telefon nepůsobí horším dojmem. Doba kvalitního kovového rámu z modelu Sony XPERIA Z1 Compact je sice dávno pryč, ale XPERIA Z5 Compact se nemá za co stydět. Novinka se cenou pohybuje na hranici 15 000 korun a tady už bych očekával hodnotnější zpracování. Alespoň nechybí nový konektor typu C. Celkově ale podle mého v této oblasti za dva roky k posunu zkrátka nedošlo a XPERIA Z5 Compact je důstojným soupeřem modelu XPERIA XZ1 Compact. Kapacita baterie se nezměnila, novinka je při stejné velikosti displeje dokonce o pár gramů těžší, oba telefony jsou pak odolné vůči vodě. Ať hledám jakkoliv, tady prostě novinka nic zajímavé navíc nenabízí… Osobně se mi naopak XPERIA Z5 Compact díky hranám lépe a jistěji drží (navíc jsem si zadní stranu vylepšil o stylový dřevěný kryt).

Pokud se podíváme na specifikace, rozdíly už samozřejmě najdeme. Sony XPERIA XZ1 Compact nabízí procesor Qualcomm Snapdragon 835 a 4 GB operační paměti. Model XPERIA Z5 Compact má méně výkonný (zkrátka starší) Snapdragon 810 a jen 2 GB operační paměti. Nicméně pořád nabízí rychlé reakce (ačkoliv operační paměti už by se někdy hodilo více). Už XPERIA Z5 Compact nabízela interní úložiště s kapacitou 32 GB, novinka se za dva roky z tohoto úhlu pohledu neposunula nikam dál. V obou případech můžete paměť rozšířit pomocí paměťových karet, ty ale třeba už déle než rok nepoužívám a preferuji větší interní úložiště (64 GB je pro mě dostatečná kapacita). Displej má u obou telefonů úhlopříčku 4,6 palce a rozlišení 1280 x 720 pixelů. Nicméně tady k posunu kupředu došlo, XPERIA XZ1 Compact zkrátka nabízí lepší obraz. Ale pokud nebudete mít oba telefony vedle sebe současně, bude pro vás těžké to poznat. Vyšší rozlišení na stejné úhlopříčce prakticky nemá smysl, přesto by měl výrobce zvážit, jestli už v letošním roce skutečně v této oblasti něco nezměnit.

V oblasti podpory je věkový rozdíl znát nejvíce. Sony XPERIA Z5 Compact už Android Oreo nedostane, naopak XPERIA XZ1 nabízí Android Oreo z výroby. Jistě obdrží také budoucí Android P a téměř jistě také verzi následující, která se objeví až v roce 2019. Na stranu druhou nemůžeme říci, že by společnost Sony Mobile za ty dva roky svoje prostředí nějak výrazněji změnila. Naopak jsme přišly o některé funkce (například nahrávání displeje) a také některé XPERIA aplikace. Minulostí je také probuzení a uspání telefonu poklepáním, což byla skutečně fantastická funkce. Bezpečnostní záplaty se u modelu XPERIA Z5 Compact již neobjevují, pokud ale zvolíte nějakou neoficiální ROM (já jsem včera instaloval Lineage 14.1), pak můžete mít v telefonu klidně lednové záplaty a to je fajn. Co do podpory na XDA je situace také vyrovnaná, pro oba telefony je úprav málo. Tady ale paradoxně boduje třeba model XPERIA Z3 Compact, do něj už klidně stáhnete Android 8.1 Oreo (samozřejmě se bavíme o neoficiální verzi). Ale pro běžného uživatele je Android Oreo plus, navíc nechybí podpora projektu Treble, aktualizace by měly být velmi rychlé také v budoucnosti.

Co říci na závěr? Sony XPERIA XZ1 Compact patří ke nejvýkonnějším telefonům na trhu a pokud se budeme bavit o kompaktních telefonech, pak skutečně konkurenci nemá. Potěší kvalitní konstrukce, skvělá výdrž na jedno nabití a také výborně odladěný Android 8.0.0 Oreo. Ale při přímém srovnání s modelem XPERIA Z5 Compact zjistíme, že při běžném používání není ten rozdíl zase tak výrazný. Ani staršímu modelu výkon nechybí, výdrž na baterie je rovněž velmi dobrá a stávající verze operačního systému Android je dobře odladěná. Podpora sice již byla ukončena (ačkoliv jedna aktualizace se ještě objevit teoreticky může), ale to nepředstavuje zásadní problém, zvláště v okamžiku, kdy alespoň trochu funguje komunita na XDA. Navíc prostředí v telefonech Sony XPERIA také doznalo minimálních změn, kromě nové nabídky nastavení je téměř nemožné od sebe rozeznat Android Nougat a Android Oreo. Samozřejmě, že jsem v dnešním srovnání spoustu detailů přeskočil a vynechal, není ale mým cílem skutečně srovnávat dva telefony, které od sebe dělí tak dlouhá doba. Podle mého je ale na čase, aby výrobce přestal dělat jen malé kroky a vydal se kupředu rychlejším tempem. Současnou rychlostí totiž konkurenci nikdy nedožene a ačkoliv může ve stejném režimu fungovat spousty let, je to zbytečná škoda. Už brzy ke mně dorazí model Sony XPERIA XA2 a naživo se chci přesvědčit, jestli to výrobce se změnami myslí skutečně vážně. Jaké je vaše hodnocení modelu Sony XPERIA XZ1 Compact? A jaký byl vás předchozí telefon? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.