Sailfish OS pro model Sony XPERIA X

Dnešnímu světu mobilních telefonů dominuje Android, jehož podíl na trhu je skutečně obrovský. Výbornou pozici má také společnost Apple a operační systém iOS, ostatní ale mají smůlu. Prorazit nedokázala ani společnost Microsoft s operačním systémem Windows, přitom do projektu investovala obrovskou sumu peněz. Má šanci společnost Jolla s operačním systémem Sailfish? Dnes vám jej ukážu v modelu Sony XPERIA X.

Na hlavní obrazovce najdete seznam spuštěných aplikací (s přibývajícím počtem se jejich náhled zmenšuje, klidně jich tady můžete mít třeba patnáct). Nalevo najdeme náhled na události v kalendáři a předpověď počasí, na stejném místě najdete také seznam stažených souborů. Tahem z horní části displeje vyvoláte nabídku rychlého nastavení, k dispozici jsou desítky různých zástupců. Operační systém spoléhá v ovládání výrazně na gesta, nenajdete zde prakticky žádná softwarová tlačítka. Chvíli si na to budete zvykat, poté ale budete telefon ovládat jednoduše a velmi elegantně. Možnost ovládat telefon prakticky na jakémkoli místě displeje je prostě skvělá. Zároveň je potřeba gesta odlišovat – něco jiného telefon udělá pokud prstem táhnete doprava ze středu obrazovky, jiný úkon ale provedete při tažení od okraje obrazovky. Ale vše dává smysl a je to pohodlné. Pokud jste v nějaké nabídce a nevíte jak dál, zkuste táhnout prstem postupně ve všech čtyřech směrech (takto jsem objevil možnost instalace aplikací v defaultním obchodu s aplikacemi). V současnosti v systému chybí čeština, její absenci ale nepovažuji za výrazný problém (alespoň ne nyní, kdy se stále ještě jedná pouze o experimentu a nehovoříme o masovém nasazení systému do mobilních telefonů).

Klíčem k úspěchu v dnešní době jsou aplikace, pojďme se tedy společně podívat, jak si v tomto směru vede operační systém Sailfish. Přímo v telefonu najdete obchod s aplikacemi, jejich nabídka je ale vyloženě ubohá a žádné populární aplikace nečekejte. vývojáři ale umožňují také instalaci alternativních obchodů, skrze které lze instalovat vybrané Android aplikace a to už zní mnohem lépe. Na mém telefonu se mi ale instalace žádného nepovedla, proto nemohu hodnotit funkčnost. To nejdůležitější ale na závěr – Sailfish přímo podporuje ruční instalaci Android aplikací (tedy pomocí APK souborů) a tím by měl být zajištěn dostatek aplikací pro všechny. Z licenčních důvodů se zde samozřejmě neobjeví klasických Obchod Play, to mi ale nevadí. Případné aktualizace nainstalovaných aplikací mohou být složitější, ale pro mě osobně by to nepředstavovalo překážku pro používání tohoto systému. Být zde český jazyk a fungující instalátor Android aplikací, klidně začnu Sailfish dnes používat. Ale musí to fungovat, zatím totiž ani ruční instalace APK souborů nefunguje korektně (přitom je to věc klíčová). Údajně by ale v oficiální verzi toto mělo být kompletně vyřešeno.

Osobně si myslím, že Sailfish by měl dostat šanci. Je to rychlý a moderní operační systém, který má co nabídnout. Otázkou ale zůstává, jakou šanci má tato malá společnost vedle korporací typu Apple nebo Google. Bylo by také zajímavé sledovat vývoj, pokud by některý ze zavedených výrobců koupil mateřskou společnost Jolla a nasadil Sailfish ve svých telefonech. Dokud ale nebude vyřešen dostatek aplikací, nemá smysl nad tímto operačním systémem uvažovat, osud mobilních Windows je velmi dobře znám. Zároveň si ale myslím, že každý nechce mít v telefonu systém, kde není možné úplně omezit sledování (i kdyby jen za účel poskytování relevantní reklamy), což Android (a vlastně také iOS) určitě je. Takže ano, Sailfish si podle mého šanci zaslouží a pro zákazníky by bylo jedině dobře, pokud by v této oblasti panovala konkurence. Apple má totiž obrovskou skupinu věrných platících fanoušků, Android (a Google) pak dominuje zbytku světa a ani jeden z nich není tak úplně tlačen do výrazných inovací. Jak to vidíte vy? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.