Garmin Fénix 5 aneb nejlepší fitness hodinky

Nikdy ze mě nebude profesionální sportovec. Rád jezdím na kole a občas zkouším běhat krátké tratě s kamarádkou, ale tím končím. Přesto jsem se rozhodl (po pozitivní zkušenosti s modelem Garmin Forerunner 235) vyzkoušet novou vlajkovou loď společnosti Garmin v oblasti hodinek, model Fénix 5. A je jednoduše báječný…

Začněme konstrukcí – na trhu najdeme spousty chytrých hodinek, které skvěle vypadají, ale také spoustu těch, které oku příliš nelahodí a do společnosti byste si je určitě nevzali. Hodinky Garmin Fénix 5 řadím do první zmíněné kategorie, vypadají výborně a nosím je prakticky neustále. Působí skutečně velmi reprezentativním dojmem a hodí se podle mého také k formálnějšímu oblečení. Kromě vzhledu ale chválím i kvalitu provedení. Hodinky bez problémů zvládnou nešetrné zacházení a problémem není ani potápění, voda jim rozhodně neublíží. Na přední straně se nachází displej s rozlišením 240 x 240 pixelů, jehož čitelnost je velmi dobrá i na přímém slunci. Jedná se o barevný kruhový displej, se kterým se pracuje skvěle – dokáže zobrazit nové události, příchozí email nebo třeba informace o příchozím hovoru. Výrobce nabízí dvě varianty ochranného sklíčka displeje, sám jsem testoval variantu bez safírového sklíčka a přesto po dvou měsících používání vypadají hodinky jako nové. Pokud ale chcete mít na svém zápěstí skutečně ten nejlepší výrobek na trhu, za safírové sklíčko si připlaťte (větší verze hodinek Garmin Fénix 5X jej má v základní výbavě). Ovládací tlačítka jsou dostatečně rozměrná, hodinky se dají rozumně ovládat klidně na kole při pomalejší jízdě. Na logiku ovládání jsem si musel nějakou dobu zvykat, je zde zkrátka spousta funkcí a je logické, že všechny nemohou být dostupné na jedno kliknutí. Na začátku jsem s tím skutečně bojoval, časem jsem si ale ověřil, že o moc lépe to výrobce vyřešit nemohl. Hodinky výborně drží na ruce, řemínek je kvalitní, hmotnost mi přijde akorát. Nabíjení probíhá přes krátký kabel a při nabíjení z USB portu počítače byly hodinky připraveny na další používání do hodiny.

První část článku byla spíše teoretická, teď bych se rád zaměřil na reálné dojmy z používání hodinek při sportovních aktivitách. Díky pravému hornímu tlačítku můžete svoje oblíbené aktivity spustit na pár kliknutí, sám jsem si tam umístil právě jízdu na kole a běh. Hodinky jako takové ale podporují desítky různých sportů, nechybí ani plavání nebo třeba lyžování. Po začátku nahrávání dané aktivity hodinky během pár vteřin naleznou GPS a můžete vyrazit. Průběžně dochází k zaznamenávání množství údajů, především vaší polohy a vašeho aktuálního tepu. Z těchto údajů následně hodinky vypočítají spoustu zajímavých údajů – vaši aktuální rychlost, průměrnou rychlost, nastoupané metry, nebo třeba podíl aerobního a anaerobního cvičení. Osobně jsem si na konci výletu rád prohlížel statistiky o průměrné rychlosti v jednotlivých osmikilometrových intervalech a také sledoval, kde se nejčastěji pohybuje můj srdeční tep. Ani při intenzivním zjišťování polohy (používá se kombinace GPS a Glonass přijímače) a záznamu tepu nedochází k výraznému úbytku baterie, což mě mile překvapilo, hodinky s Android Wear totiž nabízí řádově nižší výdrž. Základní statistiky si můžete prohlížet přímo na hodinkách, doporučuji ale do mobilního telefonu nainstalovat aplikaci Garmin Connect, která vám umožní pohodlně prohlížet všechny údaje a také je sdílet s ostatními. Kromě technologie Bluetooth nabízí hodinky také WiFi a podporují ANT+. Pokud během vaší aktivity zastavíte, můžete nahrávání pozastavit a pokračovat až v okamžiku, kdy znovu vyrazíte na cestu. Jednou se mi ale stalo, že jsem omylem trasu uložil místo pokračování… škoda že tento krok nejde vzít zpět. Ale je to snad jediná výhrada, kterou po dvou měsících používání mám. Hodinky nemusíte používat jen pro záznam aktivit, můžete je rovnou proměnit ve vašeho trenéra, umí totiž plánovat vaše aktivity. Připravené tréninkové plány jsou výborné a třeba při běhání jsem skutečně získal pocit, že hodinky mě posouvají kupředu a pomáhají mi k lepším výkonům, například kontrolou dodržování stanoveného tempa.

Co říci na závěr? Jak jsem zmínil v úvodu, nikdy ze mě nebude profesionální sportovec. Ale hodinky Garmin Fénix 5 umožňují skutečně komplexní sledování aktivit, skvěle vypadají a nabízí až neuvěřitelnou výdrž na jedno nabití. Jen velmi těžko jsem během skoro dvou měsíců testování hledal nevýhody. Možná by hodinky mohly mít jednodušší ovládání, možná by mohly vydržet ještě déle, možná by mohly být levnější, možná… Ale na možná se prostě nehraje, vždy bude možné vytvořit ještě lepší produkt (ostatně Garmin jednou představí nástupce současného modelu a ten bude opět o něco dál). V současnosti jsou ale tyto hodinky podle mého tím nejlepším, co si můžete pořídit. Pro někoho budou nepostradatelným doplňkem při sportu, pro někoho chytrými hodinkami s rekordní výdrží a pro někoho třeba jen symbolem, že si potrpí na kvalitu a umí si dobře vybrat. Jak se vám hodinky líbí? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.