Alcatel Idol 4S první dojmy

V roce 2016 jsem vyzkoušel desítky zajímavých mobilních telefonů. Hodně jsem byl zvědav na nové telefony od společnosti TCL, které se na trhu nejčastěji prodávají pod značkou Alcatel (ale najdete je zde také třeba pod značkami Vodafone a nově dokonce vyrábí telefony BlackBerry). Po velmi zajímavých telefonech řady Idol 3 je pro mě Alcatel Idol 4S mírným zklamáním. Balení je bohaté, ale samotný telefon neohromil.

Loňská generace topmodelů od společnosti TCL přišla s velmi zajímavým symetrickým designem a ačkoliv Idol 4S už na tom tak dobře není, stále se jedná o velmi povedený přístroj. Především zadní strana pak vypadá nádherně, jeden z nejhezčích telefonů současnosti. Ale musíte si dát pozor na poškrábání zadního skla, které sice vypadá skvěle, ale praktické moc není. Zadní straně dominuje fotoaparát s rozlišením 16 megapixelů a snímky považuji za velmi dobré. Na první pohled možná neuvidíte reproduktory, telefon ale umí nahlas hrát ve skutečně výborné kvalitě, tady překonává většinu současných telefonů. Přední straně dominuje 5,5 palcový AMOLED displej s rozlišením 2560 x 1440 pixelů. Přímo v základním balení najdete (kromě jiného) také brýle pro virtuální realitu, vysoké rozlišení je tedy na místě. Možná bych ale ocenil výkonnější procesor, Snapdragon 652 úplnou špičku nepředstavuje. Potěší ale 3 GB operační paměti a 32 GB vnitřní úložiště. Baterie uvnitř telefonu má kapacitu 3000 mAh a její výdrž není špatná, nijak mě al neohromila.

Po spuštění telefonu vás přivítá Android 6.0 Marshmallow a velmi jednoduché uživatelské rozhraní. Zajímavých funkcí tady moc nevidím, těšit se ale (obrazně) můžete na spoustu předinstalovaných aplikací. V tomto směru výrobce bohužel pokračuje už několik let, sám ale moc vlastních kvalitních systémových aplikací nenabízí. Díky kapacitě operační paměti je ale práce s telefonem velmi rychlá, vše funguje spolehlivě. Otázkou jsou budoucí aktualizace firmware, toto je tradiční bolest telefonů Alcatel. Výbava je ale na druhou stranu kompletní, najdeme zde LTE, NFC, dva sloty na karty SIM. Ale zase postrádám moderní konektor USB typu C, nečekejte ani čtečku otisků prstů. Telefon je zkrátka o mnoha kompromisech, někde překonává dražší konkurenci, jinde ale nestačí ani na levnější telefony.

Možná by se podle mého hodnocení mohlo zdát, že Alcatel Idol 4S je špatný telefon, to ale rozhodně není pravda. Jen si nejsem jistý, jak velkou šanci má za aktuální cenu na současném trhu. Přeci jen společnost TCL nepatří v našem regionu k právě nejlépe zavedeným výrobcům, u konkurence navíc za podobné peníze seženete rovněž zajímavé telefony. Třeba nebudou mít tak bohaté základní vybavení, ale třeba nabídnou propracovanější operační systém nebo vyšší výkon. Ale pořád se jedná o velmi atraktivní telefon s vyváženou nabídkou funkcí. Jak se přístroj líbí vám? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru. Já osobně doufám, že v roce 2017 představí TCL nějakou skutečně plnohodnotnou vlajkovou loď. Telefony vyrábět umí, chce to ale zapracovat na aktualizacích, více si pohrát s operačním systémem a nedělat zbytečné kompromisy.