XPERIA YouTube kanál v roce 2016

Pomalu nám končí rok 2016 a to je optimální chvíle pro bilancování, co se podařilo a co nikoliv. Nedílnou součástí našeho webu je už od úplného začátku YouTube kanál, kam umisťuji veškeré záběry telefonů Sony XPERIA. Kanál v podstatě nemá ve světě konkurenci, jeho obliba a návštěvnost ale trvale zůstává na stejné úrovni. Spousta věcí by se dala udělat lépe, některé věci se ale podařily uskutečnit už v tomto roce.

Pravděpodobně nejdůležitější změna proběhla už v první polovině letošního roku. Tehdy jsem se rozhodl telefony od konkurence (Apple, HTC, Huawei, Samsung a další) vyčlenit do samostatného kanálu tak, aby ten hlavní byl skutečně určen výhradně pro telefony Sony XPERIA. Zpětně vzato to považuji za výborný krok a možná je škoda, že jsem do toho nešel mnohem dříve. Také samotné udržení návštěvnosti je podle mého možné považovat za úspěch v okamžiku, kdy se prodeje společnosti Sony Mobile propadly o nějakých 60 procent, pokud situaci srovnáme s předchozím rokem. Pomalu se blížíme k hranici 30 milionů návštěv a to už je moc pěkné číslo. Také počet odběratelů by se na jaře měl dostat přes hranici 40 000 a to bude důvodem k malé oslavě. Právě rostoucí počet odběratelů mi dělá velikou radost a přibližuje mě k mému snu, kterým je stříbrné YouTube tlačítko.

Zároveň je ale třeba se podívat na věci, které se úplně nepodařily. Faktem je, že moje angličtina se v roce 2016 nikam neposunula. Také kvalita záběrů by obecně mohla být vyšší a v rámci jednotlivých záběrů bych rád šel více do hloubky. Kamera už také má nejlepší roky za sebou a možná bych se měl poohlédnout po nástupci. Počet odběratelů sice roste, ale neděje se tak příliš rychle, průměrně přibude přibližně 500 odběratelů měsíčně, dříve to byl dvojnásobek. Tady ale musím dodat jednu důležitou poznámku – nemá smysl polemizovat o tom, že YouTube kanál nemá chyby a nešlo by to udělat lépe. Ale tady už je to spíše o času, který jsem schopen tomu věnovat… Pořád platí, že celý projekt dělám ve svém volném čase bez nároku na odměnu. Není to lehké už proto, že zájem o telefony Sony XPERIA se snížil. Spíše ze zvědavosti jsem začal natáčet videa v angličtině také o telefonech Huawei (mimo své zaměstnání) a je vidět, že tam naopak jde popularita výrobce nahoru. A ono je skutečně příjemnější pracovat na projektech, které slaví úspěchy…

Uvidíme ale, co přinese rok 2017. Společnost Sony Mobile přežila a začala vydělávat, existuje tedy reálná šance, že její telefony budou oblíbené také v příštím roce. A to je pro náš YouTube kanál jedině dobře, ten tak má šanci se nadále rozvíjet. V současnosti mám k dispozici 4 telefony Sony XPERIA a ačkoliv dva budu muset pravděpodobně brzy vrátit, je to lepší než nic. To je vlastně poslední věc, která mi výrazně usnadňuj hrátky s telefony Huawei – mám doma zkrátka úplně všechny dostupné modely. Ať se tedy objeví jakákoliv novinka, můžu ji vyzkoušet, natočit a případně se zapojit do diskuze. V dobách společnosti Sony Ericsson to fungovalo stejně, měl jsem od výrobce doma kompletní portfolio telefonů a mohl jsem fungovat na sto procent. Takto spoustu věcí vyzkoušet nemohu ano se k testům dostanu v okamžiku, kdy už daná věc není aktuální. Není to stížnost, spíše konstatuji fakta. Často mi totiž píšete tipy na úpravy, které bych měl vyzkoušet. Stejně tak chcete natočit konkrétní verze firmware s konkrétním telefonem. To ale bez toho daného telefonu zkrátka a dobře nejde. Rok 2016 je ale za námi a já zkusím posunout náš kanál více kupředu. Cíl pro rok 2017? Zkusím se výrazně zlepšit a dosáhnout hranice 50 000 odběratelů. A začnu s tím hned prvního ledna… Co bych měl podle vás změnit nejdříve? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.