Google uvolnil Android Wear 2.0 Developer Preview 4

Společnost Google uvolnila další vývojářskou verzi nového Androidu Wear 2.0, tentokráte již čtvrtou. Nejnovější verze funguje v tuto chvíli skutečně výborně a finální systém se již nezadržitelně blíží. Přesto je třeba říci, že celý vývoj provází velké průtahy, navíc ještě minimálně jedna vývojářská verze bude následovat. Zůstává otázkou, co vlastně výrobci a Google nabídnou zákazníkům v roce 2017.

Pojďme na to ale postupně. K aktualizaci jsem opět použil hodinky Huawei Watch, které Google používá jako referenční (stejně jako hodinky od společnosti LG). Instalace je velmi jednoduchá, stačí odemknutý bootloader v hodinkách a následně se aktualizace instaluje skrze fastboot režim. První start hodinek ale trval velmi dlouhou dobu, trpělivost je tedy na místě. Google zapracoval na množství detailů, opravil prakticky všechny zjištěné chyby a k oficiální verzi systému se už vracet nebudu. Uživatelské rozhraní vypadá skvěle, přímo v hodinkách najdete Obchod Play, navíc vývojáři mají možnost přidávat do svých aplikací nákupy, které bude stačit potvrdit na samotných hodinkách. Stále více tak dochází k jejich osamostatňování…

Pochvalu si ale ode mě Google stejně moc nezaslouží, celý vývoj operačního systému Android Wear 2.0 provází skutečně velké průtahy. Podle původního plánu už měla být dávno dostupná finální verze, místo toho ale Google ještě na začátku příštího roku uvolní Developer Preview 5 a teprve poté se snad dočkáme finální aktualizace. Absence nového operačního systému způsobuje problémy také výrobcům, kteří v podstatě nemohou na trh přinést žádné nové zařízení, tedy pokud chtějí spoléhat na Google. Pokud navíc uvážíme, že celý trh s chytrými hodinkami spíše stagnuje, bude rok 2017 skutečně zvláštní. V tuto chvíli si vůbec nedovolím odhadnout, kdo bude v příštím roce úspěšný a kdo nikoliv. A je otázkou, kdo ze zavedených výrobců vůbec uvede nového hodinky na trh. Jak to vidíte vy? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.