Arrivederci aneb Sony Mobile (pomalu) končí…

Máme za sebou dlouho očekávané představení nových telefonů Sony XPERIA. V Berlíně na veletrhu IFA jsme opět měli svého člověka, nicméně pojďme se nyní na obě novinky podívat s odstupem. Co se o nich dá říci? Nezměnilo se vůbec nic. Díváte se na kvalitní a výborně fungující telefony, které ale nebudou levné a které proti konkurenci nepřináší nic navíc. A třeba XPERIA X Compact dost věcí postrádá…

Opakuje se to už skoro dva roky… Od příchodu modelů Sony XPERIA Z3 a XPERIA Z3 Compact postrádá náš oblíbený výrobce telefony, které by dokázaly zvrátit nepřízeň osudu. Při každém dalším veletrhu čekáme změnu a ona nikdy nepřichází. Tábor příznivců společnosti Sony Mobile se pak dělí na dvě části. Jedni výrobce kritizují a mluví o bankrotu, druzí se telefonů zastávají a poukazují na výrobky konkurence. Kdo má pravdu? Všichni a vlastně nikdo, protože pravda je zkrátka složitější. Výrobce skutečně přináší na trh kvalitní přístroje, třeba XPERIA X Performance funguje výborně. Ale je to telefon za 20 tisíc korun a tam už prostě každý automaticky očekává, že bude fungovat… Sony není v pozici společnosti Apple, kdy by zákazníci byli ochotní připlácet si za značku. Bohužel se tak ale výrobce stále chová… Telefony Sony XPERIA mají stále svoje fanoušky, kteří jsou ochotni ocenit rychlý a čistý operační systém. Ale jak vidíme na křivce prodejů, těchto lidí je stále méně a jen na ně výrobce spoléhat nemůže. Výrobce takto sice může dlouhodobě přežívat, ale toto by majitelům zkrátka stačit nemělo. Ani zisk v řádu jednotek milionů dolarů není žádnou výhrou. Do skutečně detailního účetnictví nevidíme, ale celkově to nebude žádná sláva a bankám (které výrobci půjčují peníze) jednou trpělivost zkrátka dojde.

Pojďme se podívat na novinky z veletrhu IFA. Sony XPERIA X Compact nevypadá vůbec špatně… Výrobce ale nakonec nepoužil nejvýkonnější dostupný procesor, takže předchozí XPERIA Z5 Compact na tom nakonec v této oblasti je lépe. Zároveň telefon přišel o voděodolnost a neumí natáčet videa ve 4K rozlišení. Získali jsme novější fotoaparát (uvidíme, jestli bude lepší než předchůdce) a také USB konektor typu C. To není zrovna výhra… XPERIA XZ se pak od modelu XPERIA Z5 liší velmi málo, od modelu XPERIA X Performance prakticky vůbec. Pokud se potvrdí informace o lepším fotoaparátu, majitelé modelu XPERIA X Performance mohou svůj telefon vyhodit z okna. Pokud se naopak informace nepotvrdí, nemají novinky čím zaujmout. Snad jen vysokou cenou, se kterou jsem se už nyní smířil.

A co dále? Organizace na veletrhu IFA v Berlíně byla opět velmi slabá, promotéři telefony prakticky vůbec neznali… Připomíná mi to situaci z loňského roku, kdy byl dlouhou dobu na tiskové konferenci k dispozici jediný funkční kus modelu XPERIA Z5 Premium. K čemu jsou pak tiskové konference? Nejvyšší vedení společnosti se pochválí, jak se jim vše daří. Všichni se usmívají, pohoda. Pokud by výrobce vydělával peníze a prodával telefony, rozhodně bych to těm lidem přál. Ale je možné, že na jejich místě a za jejich plat bych se smál úplně stejně, osobní zodpovědnost za špatné výsledky stejně nikdo nenese. Těžko tedy očekávat nějakou změnu, když se současným stavem jsou na první pohled všichni spokojeni. Společnost Sony Mobile může za současného stavu fungovat ještě mnoho let… Ale máme důvod ke spokojenosti s tímto stavem? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru. Já zkrátka spokojený nejsem. Možná se stanu majitelem některého z nových telefonů, ale bude to jen pro můj vztah k webu XPERIA.cz. Z pozice normálního zákazníka bych si některý z nových telefonů vybral jen těžko… Pokud bych to měl zjednodušit – pokud bych si mohl koupit Sony XPERIA XZ nebo Samsung Galaxy S7 Edge, neváhal bych a sáhl bych po modelu XPERIA XZ. Zvykl jsem si na telefony Sony XPERIA, mám je velmi rád a pokaždé jsem nakonec byl spokojen. Pokud bych ale vybíral z pozice zákazníka, který tuto zkušenost nemá (třeba používal konkurenci nebo používal dosud nějaký levnější telefon), produkt společnosti Sony Mobile by vzhledem ke specifikacím a nulovému marketingu prostě nevyhrál.