Společnost Sony Mobile přesně před týdnem představila tři nové telefony do svého portfolia. Všechny tři patří do nově vytvořené řady X a mají mnoho společného. Jak ale zapadají do současného portfolia? Zkusil jsem se na věc podívat optikou majitele modelu Sony XPERIA Z5, současné vlajkové lodi společnosti Sony Mobile. Ten pohled není úplně příjemný, XPERIA Z5 už není nejlepší…

V názvu článku sice mluvím o modelech řady X, zaměřit se však můžeme pouze na nejvyšší model – Sony XPERIA X Performance. Výrobce již dříve prohlašoval, že nebude vydávat dvě vlajkové lodě v jednom roce. A svým způsobem to neporušil, můžeme totiž spekulovat o tom, jestli je výše zmíněný model vlajkovou lodí. Spíše ne, nedostane se totiž na některé důležité trhy a to samo o sobě vylučuje jeho označení za vlajkovou loď, protože ta vždy bývá dostupná globálně. To ale problém není, ono je vlastně úplně jedno, jestli XPERIA X Performance je nebo není vlajková loď. Problémem je, že XPERIA X Performance je výrazně lepší než Sony XPERIA Z5, dosavadní vládce portfolia společnosti Sony Mobile. Změny nejsou nevýrazné – nový snímač fotoaparátu, celokovová konstrukce, nová technologie nabíjení. Navíc k tomu přijdeme zakřivený displej a máme tady telefon, který po stránce funkcí model XPERIA Z5 deklasuje. Nelíbí se mi to, ale můj názor není důležitý… Ano, XPERIA Z5 má svoje výhody. Proti těm výše zmíněným jsou to ale drobnosti.

Sony XPERIA Z5 je zkrátka telefonem, který reprezentuje ještě původní a dosud známé telefony Sony XPERIA. V rámci nich nemá konkurenci… Ale technologické novinky si výrobce schoval až na letošní rok a tím model XPERIA Z5 odsoudil k neúspěchu. Pokud by telefony řady X nabídly jednu dvě citelné inovace navíc, bylo by to fajn. Ale máme tady kvarteto novinek, zatímco řada Z5 je postrádá všechny. To prostě a jednoduše dobře není. Pokud se navíc potvrdí (katastrofální) dostupnost tohoto topmodelu, je to špatné. Výrobce totiž oznámil, že XPERIA X Performance dorazí na trh v létě. Kdo bude kupovat telefony řady Z5, když se na trh dostane mnohem lepší zařízení? A kdo bude čekat přes čtvrt roku, když třeba Samsung Galaxy S7 se začne prodávat za deset dní a třeba Huawei Mate 8 už se prodává?Odpovím si sám – někdo ano, ale těch lidí moc nebude. Sony Mobile ukazuje, že technologicky je na výši. Ale nepřemýšlí se… Pokud by výše uvedené funkce měla už XPERIA Z5, mohla by v pohodě konkurovat novým topmodelům konkurence. Ale nemá je… A nástupce se pár měsíců nebude prodávat. Co dodat? Na vaše názory se těším v tomto tématu na našem fóru.