Společnost Sony Mobile v pondělí představila celkem tři nové telefony. Dva jsme si podrobně představili už včera, dnes se podíváme na poslední zbývající model. Sony XPERIA XA je mezi představenými telefony tím nejnižším a nejméně vybaveným, to ale neznamená, že by se jednalo o špatný nebo málo vybavený telefon. Za vše hovoří výkonný osmijádrový procesor Mediatek nebo 2 GB operační paměti.

Základem telefonu bude displej s úhlopříčkou 5 palců a rozlišením 1280 x 720 pixelů. Právě rozlišení displeje hned na začátek dává najevo, že se díváme na telefon (nižší) střední třídy. Už tady jsem ale trochu na vážkách, jak na to zákazníci zareagují. Třeba Honor 5X už se prodává, stojí 7 tisíc korun a nabídne FullHD rozlišení… Na zadní straně se nachází fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů, přední strana pak obsahuje fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů. Telefon pohání osmijádrový procesor Mediatek a sám jsem zvědav, jak na tom telefon bude s výkonem. Pořád ještě totiž platí, že Mediatek moc populární u zákazníků není. Energii zajistí baterie s kapacitou 2300 mAh, stabilitu pak 2 GB operační paměti. Vnitřní paměť nabízí 16 GB, samozřejmě je ale možné ji rozšířit pomocí paměťových karet microSD. Nechybí věci jako LTE, NFC nebo Bluetooth 4.1. Mírným zklamáním je plastová konstrukce, telefon navíc ani není odolný proti vodě (třeba XPERIA M4 Aqua je v tomto směru vybavená lépe a navíc nabízí procesor Qualcomm). Potěší alespoň technologie Qnovo, která zajistí větší množství nabíjecích cyklů, což se vyplatí, pokud si telefon kupujete na více let. Telefon nabízí Android 6.0 Marshmallow, opět ale platí, že podle vyjádření Sony půjde na trh až v létě.

Uspěje tedy model Sony XPERIA XA na současném trhu? Osobně si myslím, že při předpokládané ceně moc šancí na úspěch nemá. Přeci jenom už v loňském roce by měl za cca 8000 korun takto vybavený telefon problémy, v letošním roce pak bude situace ještě složitější. Výrobci se možná zalíbil model Huawei P8 Lite, novinka totiž kopíruje spoustu jeho funkcí. Ale P8 Lite už za pár měsíců bude mít nástupce, zatímco XPERIA XA se ještě pár měsíců bude chystat na trh. V létě už tento typ telefonu za výše zmíněnou cenu prostě nebude vůbec zajímavý. Ano, Sony XPERIA XA je pěkný telefon. Ale dnešní trh nabízí desítky pěkných a povedených telefonů, o jejich úspěchu často rozhodují detaily. Než ale dojde na detaily, často rozhoduje to nejdůležitější a to je cena. Z tohoto pohledu bude novinka konkurovat jen těžko. Jak se vám líbí poslední telefon nové řady X? Za jakou cenu by měl podle vás reálnou šanci výrazně uspět na současném trhu? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.