Včera jsem v Praze měl možnost navštívit tiskovou konferenci společnosti Sony Ericsson a ačkoliv jsem si domů nemohl odvézt úplně vše, co zde bylo k vidění, pokusil jsem se si osahat všechny nové telefony a přivézt si dostatek obrazového materiálu pro následující články. To se mi doufám podařilo a dnes si můžete přečíst mé první dojmy s modelem XPERIA Pro a také si prohlédnout fotogalerii tohoto telefonu v červené barvě. Komunikátor je to skutečně krásný.

Hned na úvod se omlouvám za možná nižší kvalitu fotografií, tentokrát jsem totiž nefotil doma, ale přímo na tiskové konferenci Sony Ericssonu v Praze a tomu odpovídají jak občas nepěkné stíny, tak také nepříliš pěkné pozadí. Myslím si ale, že i tak fotografie stojí za to a budou dostatečným důkazem, že telefon to je skutečně krásný a výrobci se povedl, o tom nemusíme spekulovat. Jako první jsem samozřejmě vyzkoušel trvanlivost konstrukce, ta je v případně modelu Pro skutečně výborná a už po krátké zkušenosti se o ni vůbec nebojím. Sony Ericsson v poslední době vysouvací klávesnice umí a model XPERIA Pro to pouze dokazuje. Hned poté jsem se vrhnul na klávesnici, pro mě osobně je to totiž hlavní důvod, pro který sáhnout právě po modelu Pro a ne třeba pro o kousek menším modelu Neo, jehož funkční výbava model Pro téměř ve všem kopíruje. Opět tak budeme mít na trhu dvojice telefonů, které se od sebe budou lišit pouze přítomností hardwarové klávesnice. Osobně toto beru jako veliké plus, každý zákazník si tak může vybrat podle chuti, zdali se spolehne na hardwarovou klávesnici nebo si vystačí pouze s dotykovým displejem, který je také u modelu Pro velmi kvalitní a nabízí vysoké rozlišení. Běžná práce s telefonem je bez problémů, operační systém je odladěný, prostředí je stejné jako u modelů Arc a Neo.


Co mě ale hodně překvapilo je možnost nastavení schématu, tedy barevného pozadí v systémových aplikacích. Toto dříve u telefonů Sony Ericsson nebylo, v případě tohoto prototypu je zde ale toto funkce aktivní. Otázkou ale zůstává, jestli tomu tak bude i u finální verze telefonu. Sám jsem pro, každému nemusí modrá barva nutně vyhovovat a možnost si ji upravit nikomu určitě překážet nebude. Sony Ericsson XPERIA Pro se v červené barvě skutečně povedla, trochu se ale bojím, jestli si telefon v tomto barevném provedení najde dostatečný počet zájemců. Sám preferuji černou variantu, této červené se ale elegance a styl rozhodně nedají upřít. Nejnovější operační systém Android a komplexní výbava jsou hlavní důvody, proč se také XPERIA Pro řadí na naprostý vrchol mezi současnými mobilními telefony. Sice nedisponuje dvoujádrovým procesorem, už se ale budu opakovat - i na náročnější aplikace má telefon výkonu až moc a jeho nedostatek rozhodně nehrozí. Ani spousta spuštěných aplikací současně nepředstavuje problém. Trochu rozpačitý jsem ale z klávesnice, ta je sice kvalitní a posunula se velmi kupředu, proti mému současnému telefonu tomu ale stále něco chybí. Tlačítka jsou dostatečně velká, mají mezi sebou dostatečně mezery a také jejich stisk je velmi jistý. Přesto ale z klávesnice nemám dokonalý pocit. Kdyby to bylo jak ve škole, dostala by dvojku. A to v dnešní době zkrátka nemusí stačit. Telefon je to ale výborný a jen málo přístrojů pro něj v současnosti představuje konkurenci. Škoda jen, že na jeho oficiální uvedení na trh si ještě budeme muset počkat. Osobně to úplně nechápu, jelikož telefon ve stavu, v jakém jsem měl možnost jej testovat, je již plně odladěný a přizpůsobený běžnému provozu a nebál bych se jej normálně používat.