Dnes si ukážeme malé srovnání dvou velmi nevýrazných telefonů v portfoliu Sony Mobile. Nabízí se ale otázka, jestli jsou tyto telefony skutečně nevýrazné, vždyť se jedná o přístroje, které nabízí obrovský šestipalcový displej a není možné je přehlédnout. Přesto ale modely XPERIA XA Ultra a XPERIA XA1 Ultra úspěchy nesklízí. A ono ani není těžké odhalit příčiny. Nejvíce mě překvapuje, že výrobce se nepoučil ani u letošního modelu.

Sony XPERIA XA Ultra je větším bratříčkem modelu Sony XPERIA XA a telefon od začátku trápil stejný problém - velmi malá kapacita dostupné paměti v interním úložišti. S příchodem Androidu 7.0 Nougat se ale situace nakonec zlepšila a poslední verze firmware šlape výborně. Jiných negativních vlastností se ale telefon (logicky nezbavil) - hmotnost přes 200 gramů v kombinaci s baterií 2700 mAh není ideální. Na letošní rok si společnost Sony Mobile připravila připravila nástupce, model Sony XPERIA XA1 Ultra. A ten zlepšil spoustu věcí - na společných fotografiích si můžete všimnou upravený design, který přece jenom působí hodnotnějším dojmem. Pořád ale platí, že rozměry jsou obrovské. Uvnitř modelu XPERIA XA1 Ultra ale najdeme modernější procesor, více operační paměti a také dvojnásobnou kapacitu interního úložiště. Toto jsou skutečně citelné změny ve výbavě a telefon tak patří do roku 2017. To už ale neplatí o kapacitě baterie, ta se totiž nezměnila a úspora nějakých 15 gramů na hmotnosti můj dojem nezachrání. Pro někoho ale určitě bude plus přední fotoaparát s optickou stabilizací, rozhodně plus je pak USB typu C.

Co dodat na závěr? Modely XPERIA XA Ultra a XPERIA XA1 Ultra primárně necílí na trh v Evropě, na stranu druhou tady ale výrobce telefony nabízí, takže srovnávat je mi přijde normální. Nový model vylepšil hned několik věcí - vyšší kapacita interního úložiště, novější procesor, rozhodně atraktivnější vzhled, více operační paměti a to vše při nižší váze. Ale šlo to určitě lépe... Telefony jsou zbytečně velké, vzhledem k plastové konstrukci překvapuje vysoká hmotnost. A do toho velmi malá baterie, která velikostí odpovídá třeba modelu Sony XPERIA XZ1 Compact. Ano, máme zde kvalitní selfie fotoaparát nad displejem, ale to není vše. Shodou okolností se právě v těchto dnech u nás začíná prodávat Huawei Mate 10 lite (který už několik týdnů používám) a ačkoliv není dokonalý (zamrzí absence USB typu C, pro kvarteto fotoaparátů nemám využití a bude se čekat na aktualizaci na Android Oreo), na první pohled vypadá lépe. Telefon má všechny rozměry menší, nabízí kovovou konstrukci, nižší hmotnost a to vše při vyšší kapacitě baterie. Potěší také kombinace 64 GB interního úložiště a 4 GB operační paměti. Moje čekání na skutečně zajímavý telefon Sony XPERIA s obrovským displejem tak pokračuje, v roce 2018 se už ale určitě dočkám (protože potřetí už si výrobce snad nic podobné nedovolí). Znáte ve svém okolí někoho s modely XPERIA XA Ultra a XPERIA XA1 Ultra? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.