Tento týden se můžete těšit na spoustu zajímavých článků a hned pondělí bude myslím velmi zajímavé. Do rukou se mi totiž dostala vlajková loď společnosti Samsung, tedy model Galaxy S8. Přístroje této společnosti mi nikdy nebyly příliš sympatické, zkusil jsem ale udělat malé objektivní srovnání s modelem XPERIA XZ Premium. Ta v některých oblastech vede, v jiných ale naopak propadává...

Hned na úvod je třeba říci, že oba telefony jsou na trhu v diametrálně odlišné pozici. Samsung je největším výrobcem mobilních telefonů na trhu, naopak společnost Sony Mobile ještě stále bojuje o přežití. Tomu také odpovídají zdroje obou společností a částky, které mohou vynaložit nejenom na vývoj, ale také na reklamu a marketing. Bez ohledu na kvality obou telefonů se zkrátka Galaxy S8 bude prodávat po milionech, zatímco prodeje modelu Sony XPERIA XZ Premium budou výrazně nižší. Jak si ukážeme v dnešním článku, rozdíly mezi oběma telefony v mnoha oblastech nejsou velké a není problém najít několik výhod telefonu od Sony Mobile. Bohužel pro model XPERIA XZ Premium to ale platí také naopak, přičemž si ale myslím, že výhody modelu Samsung Galaxy S8 se dají mnohem lépe prodat a dokáží zaujmout podstatně více zákazníků. Sám jsem zvědav, jak se tato situace změní po veletrhu IFA v Berlíně a jestli dokáže společnosti Sony Mobile představit telefon, který bude vypadat moderněji. Bylo by to skvělé, ale zatím tomu moc nevěřím. Úvod máme zdárně za sebou, pojďme na samotné srovnání.

A hned v oblasti konstrukce a vzhledu to bude hodně zajímavé. Nikdy jsem neměl úplně rád moc zakulacené telefony, přesto mě vzhled modelu Samsung Galaxy S8 zaujal. Pokud totiž položíte oba testované telefony vedle sebe, je rozdíl až extrémní. Oba přístroje mají konstrukci výbornou, oba jsou odolné vůči vodě. Ale Sony XPERIA XZ Premium působí dojmem muzeálního kousku... Zatímco rámečky u Samsung jsou minimální, Sony Mobile nadále trvá na výrazném orámování displeje. Sice zde najdeme ukryté stereoreproduktory, jejich kvalita ale zase tak ohromující není a navíc poslech hudby z hlasitého reproduktoru není věc, co by zajímala většinu uživatelů. Ale pěkný a stylový přístroj chce každý a tady Galaxy S8 prostě svého konkurenta deklasuje. Pokud bych nesledoval svět mobilních telefonů a někdo mi ukázal oba telefony současně, určitě by mě nenapadlo, že jsou oba přístroje stejně staré a že stojí oba kolem dvaceti tisíc korun. Tím nechci říci, že je Samsung hezký a XPERIA XZ Premium škaredá, každému se líbí něco jiného. Ale Galaxy S8 působí bez diskuze mnohem modernějším a atraktivnějším dojmem. Přes menší rozměry nabízí větší displej, což je hodně atraktivní kombinace. Ale abych jen nechválil - osobně se mi telefon s takto malými rámečky úplně pohodlně neovládá. Možná to chce více času, ale úplně malé rámečky podle mého také nejsou ideální...

Ve výbavě obou telefonů najdeme USB konektor typu C, který slouží pro rychlé doplnění energie. Samsung Galaxy S8 navíc podporuje také bezdrátové nabíjení a pomalu si buduje náskok. Oba telefony ale mají velmi dobrou výdrž na jedno nabití, při náročném používání je ale dokáže vybít za den. Čtečku otisků prstů nemohu úplně pochválit ani u jednoho telefonu. U Samsungu reaguje spolehlivě, její umístění je ale katastrofální a toto výrobce prostě nezvládl. Zvyknout se na to nedá a přestože telefon nabízí více možností odemknutí (například skener oční duhovky), čtečka je příšerná. XPERIA XZ Premium má čtečku ukrytou v bočním tlačítku a na toto umístění jsem si zvykl, pravidelně se mi ale stává, že telefon můj prst nerozezná napoprvé. Navíc se tlačítko (pokud máte vypnutý displej) musí pro aktivaci čtečky nejprve stisknout a to mi přijde zbytečné. Možná jsem měl jen smůlu na špatný kus, ale odemknutí telefonu pomocí čtečky se mi u Sony podaří maximálně v 80 procentech případů. V této oblasti si tedy pochvalu nezaslouží ani jeden přístroj a je to pro mě nepříjemné překvapení.

Mluvili jsme už o vzhledu obou telefonů, pojďme se tedy podívat na displeje. V obou případech jsou excelentní a patří k tomu nejlepšímu, co může současný trh nabídnout. Sony XPERIA XZ Premium nabízí IPS HDR displej s úhlopříčkou 5,5 palce a rozlišením 3840 x 2160 pixelů. Samsung kontruje Super AMOLED displejem s úhlopříčkou 5,8 palce a rozlišením 2960x1440 pixelů. V obou případech se jedná o famózní hodnoty a ačkoliv je na tom papírově XPERIA lépe, rozdíly jsou minimální. Pokud ale začnete displeje zkoumat podrobněji, budete také tady nepříjemně překvapeni. Po prvním spuštění modelu Galaxy S8 totiž telefon nevyužívá maximální rozlišení displeje, používá se nižší a to je velmi zvláštní. Teprve po přepnutí telefonu do režimu maximálního výkonu využijete skutečně celý potenciál telefonu. U modelu XPERIA XZ Premium je situace ještě složitější, tam se totiž 4K rozlišení používá jen ve vybraných aplikacích. Je možné přes ADB toto změnit a nastavit rozlišení natrvalo, třeba aplikace Telefon ale pak kolabuje. Uznávám, že 4K rozlišení nemá třeba v při prohlížení ikon nebo čtení textových zpráv smysl. Ale ani tady oba výrobce nemohu pochválit za řešení, které bylo zvoleno. Pokud by telefony po prvním spuštění nabízely ty nejlepší hodnoty (a dalo se je dodatečně snížit), pak bych to ještě bral. Přijde mi navíc zvláštní, že se oba výrobci k tomuto postavili velmi podobně.

Po spuštění obou telefonů nás čeká velmi rychlé prostředí. Samsung Galaxy S8 v současnosti spoléhá na Android 7.0 Nougat, XPERIA XZ Premium už nabízí Android 7.1.1 Nougat. V obou případech je ale podpora výborná a telefony dostávají pravidelné měsíční bezpečnostní aktualizace. Pro oba výrobce se jedná o klíčové modely, dávají si tedy záležet. Prostředí Sony výrazně připomíná čistý Android, v poslední době pomalu mizí různé XPERIA aplikace a prostředí oživují jen XPERIA schémata. Prostředí Samsungu je naopak mnohem komplexnější a podle mého výrazně více využívá plochu displeje. Pěkně je to vidět třeba v nabídce nastavení, kde Galaxy S8 zobrazuje na displeji mnohem více voleb. Navíc výrobce využívá zahnutý displej, kde jsou na okraji snadno dostupné vybrané funkce. V podstatě se opakuje situace z kapitoly, kde jsem hodnotil design. Nelze jen tak říci, které prostředí je jednodušší. Sony XPERIA XZ Premium je rychlejší, jednodušší, čistější. Ale Galaxy S8 je komplexnější a atraktivnější, je jenom na vás, čemu dáte přednost. Osobně nemám problém ani s jedním z těchto telefonů, zvyknout se dá velmi rychle. Výbava telefonů je komplexní, nechybí tady LTE, NFC, GPS, Glonass, 64 GB interního úložiště nebo 4 GB operační paměti. Oba telefony nabízí velmi výkonné procesory, XPERIA XZ Premium spoléhá na Qualcomm Snapdragon 835, Galaxy S8 existuje ve dvou variantách, kromě zmíněného Snapdragonu může být osazen také procesorem Samsung Exynos 8895 (právě tato varianta se prodává u nás). Oba procesory jsou ale spolehlivé, moderní, úsporné, tady není o čem diskutovat. Zajímavým bonusem u modelu Galaxy S8 je přítomnost technologie DeX, která váš telefon promění na počítač. Osobně ale v tomto nevidím moc veliký přínos.

Dostává se téměř do cíle a máme tady fotoaparát. Ten Samsung tradičně umí, rozlišení 12 megapixelů není moc důležité, potěší ale vysoká kvalita fotografií. Nechybí optická stabilizace obrazu a potěší skvělá světelnost F1.7, která zajišťuje kvalitní snímky také za horších světelných podmínek. Samozřejmostí je pak nahrávání velmi kvalitního videa ve 4K rozlišení. Tentokráte už ale Sony neztrácí, jeho fotoaparát se za dobrých světelných podmínek může s modelem Galaxy S8 směle měřit. Výrobce konečně po letech mírně snížil rozlišení a ačkoliv 19 megapixelů je stále podle mého zbytečně hodně, je to krok správným směrem. Také tady můžete nahrávat video ve 4K rozlišení, navíc ale můžete pořizovat úžasná zpomalená videa, která telefon natáčí s frekvencí 960 snímků za vteřinu a to je ve světě mobilních telefonů skutečný unikát. Osobně si netroufnu říci, který fotoaparát je lepší, hodně totiž záleží na dané scéně. V obou případech se ale díváte na nejlepší telefony na současném trhu.

Závěr bude tentokráte jednoduchý a stručný. Oba přístroje jsou skvěle vybavené a patří k tomu nejlepšímu, co si na současném trhu můžete zakoupit. Zároveň je ale vidět, že každý z výrobců se ke svému topmodelu postavil jinak. Společnost Sony Mobile se na nic nehraje a aktuální trendy ji moc nezajímají. Samsung se naopak snaží ze svého přístroje vytěžit maximum a chce zaujmout na první pohled, navíc do reklamy investuje obrovské sumy peněz. Prodeje modelu Galaxy S8 tak jsou skutečně obrovské, o modelu XPERIA XZ Premium ani neslyšíme. Podle mého je na čase, aby společnost Sony Mobile trochu přestala brát ohled na skalní fanoušky a zkusila být odvážnější. Protože pokud bych byl v obchodě s mobilními telefony a dal vedle sebe dnes porovnávané přístroje, tak model XPERIA XZ Premium bych si určitě nekoupil. Jedině v případě, že bych doma budoval muzeum elektroniky.  Doma bych sice zjistil, že se telefon moc pohodlně neovládá a čtečka otisků prstů je k ničemu, pravděpodobně bych si ale snažil spíše zvyknout a pro jiný telefon bych se stejně nevracel. A kdyby ano, stejně bych si ještě nechal ukázat další telefony od jiných výrobců. Jak to vidíte vy? Co vás přesvědčilo při nákupu modelu XPERIA XZ Premium a co naopak závidíte majitelům modelu Samsung Galaxy S8? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.