Hrdí majitelé chytrých telefonů, kdo z vás dokáže celý den nepoužívat internet? Nekouknout, v kolik vám jede autobus, nezkontrolovat Facebook nebo e-maily, nepodívat se na nové tweety, nezkouknout nové fotky na Instagramu a příspěvky na Snapchatu? Moc vás asi nebude. Být nonstop online už je v dnešní světě zkrátka samozřejmost. Že by tomu ale mobilní operátoři uzpůsobili svou nabídku, to se říct nedá. Alespoň u nás. Kolik ale zaplatíte za gigabajty v ostatních zemích Evropy?

Placená inzerce. Čím novější telefon, tím větší žrout dat. To samé platí pro rychlé, rychlejší a turborychlé připojení. Když chcete surfovat ostošest, musíte zkrátka počítat s tím, že vám gigabajty dají rychle vale. Je proto lepší nakoupit jich víc do zásoby. Při cenách mobilního internetu, které se u nás šplhají až nebeských výšin, vám to ale pěkně provětrá peněženku. S průměrnou hodinovou mzdou 159 Kč, o které si bohužel spousta lidí může nechat zdát, vyděláme na 1,6 GB cca za hodinu. Polákům na to stačí přibližně 2 minuty. Jejich levným datovým tarifům nemůže konkurovat žádná evropská země. 1 GB tu stojí běžně něco kolem 4 Kč.

Naopak cenu zlata mají gigabajty v Německu a Belgii, za jeden tu zaplatíte v průměru 225 Kč. V porovnání se zdejšími platy to ale ve finále není až tak hrozné. Stěžovat si nemohou ani v Anglii, Nizozemsku, Švédsku, Irsku a Dánsku. Po 60 minutách v práci si mohou dovolit průměrně 13 – 22 GB. Tomu se říká nespravedlnost.

Přitom není důvod, aby byla cena za mobilní data v ČR tak vysoká. Už v roce 2010 odhadli dodavatelé cenu za 1 GB u intenzivně využívaných sítí na 1 €. Od té doby uběhlo už 6 let a ceny za technologie samozřejmě šly ještě více dolů. Levnější by tak měla být i data. Optimální cena za 1 GB se pohybuje od 30 – 50 Kč. Jakákoliv částka, která hranici 50 Kč překračuje, je jen směšným pokusem operátorů na nás vydělat.Ať už tedy využíváte internet v tabletu, telefonu nebo notebooku, rozhodně je důvod se vztekat. Datové i mobilní tarify, které jsou aktuálně v nabídce, jsou sto let za opicemi. Potřebám lidí, kteří žijí ve 21. století, v době internetové, absolutně neodpovídají a je jen otázkou času, kdy tedy přijde revoluce. Zvětšující se vlnu nevole nemohou poskytovatelé vydržet věčně a data budou muset chtě nechtě zlevnit.

Co ale dělat, pokud chcete ušetřit za data už teď? Existuje několik málo možností. Jedna je zařídit si zvýhodněný rodinný tarif. Mobilní internet, televizi a dokonce i telefon můžete mít na jednu fakturu, a ušetřit tak pěkných pár kaček. Trochu radikálnějším řešením je sbalit saky paky a přestěhovat se do Dánska nebo do Polska, kde jsou ceny o poznání příznivější. Pokud ale nechcete opouštět rodnou domovinu a učit se cizí jazyky, zkuste pro začátek začít víc využívat veřejnou Wi-Fi, která nežere data, ale jen baterku.