Před více než dvěma lety představila společnost Sony Mobile na veletrhu IFA v Berlíně model XPERIA Z3 Compact. Telefon se mi velmi zalíbil, rychle jsem si jej pořídil a ačkoliv časem jsem přesedlal na větší přístroje, manželka tento model používala až do konce letošních prázdnin. Moje dlouhodobé zkušenosti jsou téměř ryze pozitivní a nedivím se, že XPERIA Z3 Compact dlouhodobě patřila k nejoblíbenějším telefonům.

Myšlenka je přitom velmi jednoduchá - vlajková loď v kompaktním provedení s menším displejem a nadstandardní výdrží. Takový výrobce před dvěma lety skutečně představil a následně také uvedl na trh. Konstrukce se mi vždycky líbila, telefon se vejde do každé kapsy. Ochranu jsem nakonec řešil pomocí dvojice tvrzených skel a toto se osvědčilo. Co už tak pozitivní nebylo je voděodolnost... Věc je to skvělá, ale dobře vím, že u modelu XPERIA Z3 Compact to nefungovalo vždy na sto procent a sám jsem jednou musel telefon reklamovat. V dnešní době už bych chtěl spíše kovový telefon, ale přesto si telefon pochvalu zasloužil. Také už bych v dnešní době spíše uvítal USB typu C, to ale před dvěma lety prakticky neexistovalo.

Ještě spokojenější jsem byl s vnitřnostmi tohoto přístroje. Výkonný procesor až dosud zajišťuje spoustu výkonu, totéž platí pro 2 GB operační paměti. Možná nejdůležitější je ale baterie, kapacita 2700 mAh znamená, že telefon na jedno nabití zvládl klidně dva dny intenzivnějšího používání. Až do současnosti je těžké najít na trhu kvalitní telefon s lepší výdrží (ale najít se dají). Navíc telefon dokázal podávat vysoké výkony skutečně dlouhodobě, nikdy jsem neměl problémy s přehříváním. Pochvalu si zaslouží také displej, pěkné a věrné barvy, optimální rozlišení. Pokud se ale ještě vrátím ke konstrukci, třeba krytky konektorů se prostě daly vyřešit lépe. Také spoušť fotoaparátu mohla být pohodlnější... Na stranu druhou fotoaparát v modelu XPERIA Z3 Compact sice byl velmi dobrý, ale rozhodně nebyl výborný. Ale výrobce se na něm průběžně snažil pracovat a třeba poslední verze uživatelského rozhraní se mi docela líbila.

Možná nejvíce se mi ale líbila intenzivní podpora... Už s Androidem 4.4.4 KitKat telefon fungoval skvěle, dočkali jsme se ale nepřeberného množství aktualizací a telefon šel neustále kupředu. Navíc se kolem něj vytvořila velmi početná komunita na XDA, která je dosud velmi aktivní a přináší stále nové věci. Sám jsem si kdysi vyladil tento telefon prakticky k dokonalosti a na vysoký stupeň úprav někdy rád vzpomínám (aktuálně už telefon v tomto směru neupravuji vůbec). Navíc ani to nebylo vše, mimo oficiální podpory totiž výrobce spustil projekt Sony Android Concept, v rámci kterého majitelé tohoto přístroje (a modelu XPERIA Z3) dostali velmi čistý a rychlý operační systém Android se spoustou zajímavých funkcí. Skvělý projekt, na který se výrobce nyní rozhodl navázat s modelem Sony XPERIA X. Sám jsem na Android Concept ROM spoléhal dlouhé měsíce a byla super...

Jaká tedy byla a je XPERIA Z3 Compact? Nepochybně úžasná, výrobce si ale svým způsobem s tímto telefonem zadělal na problémy. Po dlouhou dobu totiž majitelům tohoto kompaktního modelu nedával žádné důvody pro pořízení novějšího přístroje. A to je sice hezké, ale z pohledu výrobce to není ideální... Neznamená to, že by výrobce nepředstavoval další kompaktní telefony. Z mého pohledu ale XPERIA Z5 Compact doplatila na levnou konstrukci, XPERIA X Compact už navíc jde cestou mnoha kompromisů. Otázkou tedy zůstává, jestli s příští rok dočkáme kompaktní vlajkové lodě. Od představení modelu XPERIA Z3 Compact uplynou tři roky a to by mohl být optimální okamžik pro návrat na výsluní. Ale nebude to jednoduché... Pokud totiž společnost Sony Mobile nic zajímavého nenabídne, zákazníci odejdou jinam. Pokud by ale výrobce v roce 2017 představil plnohodnotného nástupce modelu XPERIA Z3 Compact, mohlo by to přinést solidní úspěch. A podle mého není potřeba nic vymýšlet - USB konektor typu C, kovová konstrukce, Android 7.1 Nougat, kompaktnější operační systém, kvalitní procesor, dostatek operační paměti, kvalitní fotoaparát a akceptovatelná cena. Toto je reálné vyrobit, ale bude to výrobce chtít? Na jaký telefon jste přešli vy z modelu XPERIA Z3 Compact? Nebo jste ještě stále tomuto přístroji věrní? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru. Třeba moje manželka (jeden z největších fanoušků kompaktních telefonů od Sony Mobile) už čekání na nástupce nevydržela a přešla na Huawei Nova.