Posledních pár let bylo tak říkajíc módou kritizovat Sony Ericsson prakticky za každé jeho rozhodnutí. Nutno ovšem dodat, že ne vždycky v tom byl výrobce nevinně, většinou tomu bylo právě naopak a za některá rozhodnutí výrobce právem sklízel kritiku dlouhou dobu. Telefony tedy přicházely na trh pozdě, často s neodladěným softwarem a bez výraznějších inovací. Někteří už výrobce odepsali a předpověděli mu krach. Ten se ale odkládá - Sony Ericsson se poučil z vlastních chyb.

Po několik minulých let bylo představování nových telefonů Sony Ericsson úsměvnou událostí. Výrobce nás vždy přesvědčoval o tom, co vše nové jeho telefony umí a jak je vše úžasné. Po často velmi dlouhém čekání jsme ale často do rukou dostali přístroj, který buď nenabízel nic nového nebo v horším případě ani pořádně nefungoval, případně byl v okamžiku vstupu na trh již zastaralý a překonaný. Občas to ještě podpořil nějaký marketingový tahák a výsledkem bylo, že výrobce nabízel stále více telefonů, ale žádný z nich nebyl schopen zaujmout větší množství uživatelů. Hospodářské výsledky celé společnosti na toto samozřejmě reagovaly a výsledkem byl výrazný propad v prodejnosti a především ziskovosti. Ačkoliv výrobce ztrácel každé čtvrtletí jak v samotných prodejích, tak i v tržbách, dlouhou dobu se nic nedělo. Ve chvíli, kdy už skutečně začalo téct do bot se očekávala revoluce, ale nic se nedělo. Celá společnost navenek působila naprosto spokojeně, pouze mnohamilionové ztráty každé čtvrtletí a stále klesající počet prodaných telefonů naznačoval, že přeci jen není vše úplně v pořádku. Místo revoluce jsme se dočkali pozdního uvedení nové verze operačního systému Android...

Takto tomu bylo až do loňského roku a ačkoliv jsem opakovaně doufal ve změnu, stále se nic nedělo. Události posledních dní ale naznačily, že tentokrát to výrobce skutečně myslí smrtelně vážně a po mnoha problémech už pravděpodobně nebylo na výběr a vedení společnosti nezbylo, než konat. Už samotné pozdní uvedení operačního systému Android bylo velikým problémem a tentokrát se vše řešilo velmi výrazně, i když samozřejmě interně a na veřejnost téměř žádné bližší informace neunikly. Většina lidí už po tomto výrobce skutečně definitivně odepsala a zůstalo jen velmi málo fanoušků (já samozřejmě mezi nimi, po tolika letech ani člověk nemá na výběr), kteří věřili, že tentokrát se společnost poučila a nyní už to bude jen lepší. Ono to ale lepší nyní skutečně je a Sony Ericsson roku 2011 nijak nepřipomíná pomalý a nepružný moloch z let minulých. Ačkoliv výrobce původně oznámil další nepodporu modelu X10, nakonec své rozhodnutí změnil a rozhodl se naslouchat svým zákazníkům. Pokud bude v nastoupeném trendu pokračovat, můžeme se ještě v letošním roce dočkat spousty novinek. Co by se nejvíce líbilo mě, kdybych mohl poroučet? Určitě bych uvítal komunikátor s Windows Phone 7, hloupé telefony nové generace a také další vývoj telefonů s Androidem. Po událostech posledních týdnů má výrobce pro letošní rok mou plnou důvěru.