Jednou nahoře a jednou dole, tak nějak si teď musí připadat fandové společnosti Sony Ericsson. Ta včera brzy ráno představila velmi krásný model Arc, kterým startuje zcela novou řadu komunikátorů řady XPERIA. Ačkoliv jsem telefon samozřejmě ještě nezkoušel, působí skvělým dojmem, ostatně jako všechny ostatní připravované novinky. Velmi brzy jsme se ale dočkali další zprávy, která už pro všechny tak příjemná nebude.

Společnost Sony Ericsson oficiálně potvrdila, že současná řada komunikátorů s Androidem již nedostane aktualizaci na operační systém Froyo. Jedná se o kompletní kvarteto ve složení X10, X10 Mini, X10 Mini Pro a X8. Jedná se o správný krok? Podle mého záleží, v jaké pozici se nacházíte. Dnešní článek tedy bude právě o tomto rozhodnutí a dopadech, které bude mít. Dnes jste si na tomto místě původně měli čís úplně jiný článek, vzhledem k okolnostem jsem se ale rozhodl redakční plán trochu upravit a dnes přinést následující zamyšlení nad oznámeným krokem Sony Ericssonu. Ten totiž oficiální cestou potvrdil, že se současné telefony řady XPERIA již nedočkají nového operačního systému Froyo. Samozřejmě, že nějaké drobné aktualizace nás ještě čekají, vylepšovat se má displej a také podpora multitouch, nicméně posun ve verzi Androidu je již nereálný. Dle zákulisních informací se s ním přitom dlouhou dobu najisto počítalo, vedení společnosti se ale nakonec rozhodlo jinak a po (pravděpodobně) dlouhém zvážení se rozhodlo, že veškeré úsilí nasměruje do nových telefonů. V několika bodech se zkusíme podívat na hlavní důvody pro a proti tomuto rozhodnutí. Ač jsem sám majitelem hned dvou těchto telefonů (které jsou tím pádem nyní z pohledu redakce prakticky na vyhození, neb jsou pro další testy neaktuální a bude potřeba aktualizovat na novější modely), za sebe jsem pro toto rozhodnutí. Pokusím se v následujících řádcích vysvětlit proč.

Nejprve si dovolím krátký úvod ohledně současné situace kolem verzí operačního systému Android u telefonů Sony Ericsson, abychom byli v obraze. Všechny čtyři telefony, kterých se následující diskuze týká, byly na trh uvedeny ještě se starší verzí operačního systému Android -1.6, během posledních dvou měsíců jsme se ale u všech dočkali aktualizace na verzi 2.1 s příslibem dalších softwarových vylepšení. Původně se za tím měla skrývat také aktualizace na operační systém Froyo a jak prozrazují zákulisní informace od lidí přímo ze Sony Ericssonu, s touto variantou se počítalo. Nakonec se ale aktualizace konat nebude a současný operační systém se už dočká pouze drobných úprav, nedá se ale příliš očekávat nic zásadnějšího, snad s výjimkou podpory multitouch u modelu X10. Pojďme se nejprve podívat, co pozitivní nám toto rozhodnutí může přinést a jaké důvody asi společnost k tomuto kroku vedli. V další části se na to pak podíváme ze strany opačné (která bude téměř výhradně zastoupena majiteli současných telefonů). Sony Ericsson v současné době připravuje množství nových telefonů, které poběží na operačním systému Gingerbread. Ladění Androidu ve verzi Froyo by stálo spoustu úsilí navíc, které se nemusí vrátit. Výrobce se zkrátka rozhodl zaměřit svou pozornost na svou budoucnost s tím, že toto ustřihnutí mu majitelé telefonů nějak odpustí. Froyo by se navíc už jinde nepoužilo, pro nové telefony je to starý systém. I v rámci jakého zjednodušení uživatelské podpory je to správný krok. Froyo jako takové nepřináší tolik inovací, aby bylo pro telefony nezbytným. Aktualizace byly navíc pro první generaci telefonů vydávány tak pozdě, že i kdyby Sony Ericsson Froyo uvolnil třeba zítra, názor veřejnosti už by se tím nezměnil a stále by byl výrobce za toho, kdo zaspal. Z tohoto pohledu je tedy krok logický - výrobce ušetřil dost času a nemálo peněz za aktualizaci, která by sice potěšila, ale nepřinesla by nic zásadního ani z pohledu funkcí ani z pohledu komunity.


Na straně druhé tady ale máme zákazníka, který dal nemálo peněz za svůj telefon a očekává patřičnou podporu. Ačkoliv Sony Ericsson Froyo pro X10 nikdy nepotvrdil, téměř každý s ním tak nějak počítal, ať již dříve či později. Majitelé tohoto telefonu se musí smířit s tím, že po roce od koupě svého telefonu, mají v ruce přístroj, který je sice krásný a kvalitní, nenabídne ale nikdy dostupné maximum a za nějaké tři měsíce bude naprosto zapomenut, neboť bude nahrazený modelem Arc. Trochu jiná situace je u malých Androidů, jako třeba X10 Mini. Tam si myslím, že aktualizace ani větší význam nemá, telefony jsou už nyní skvěle odladěné a rychlé. Možná v rozhodování společnosti hrál roli i fakt, že Froyo by se uživilo maximálně na X10. Pro mě, coby majitele X10, to znamená, že tato může jít směle pryč a já mohu začít šetřit na Arc. Přitom jsem si myslel, že mi X10 vydrží mnohem déle. Sony Ericsson se sice dušuje, že toto se stalo naposledy, získá ale zpátky důvěru uživatelů? U nových telefonů je již nyní potvrzená možnost aktualizace na budoucí verze Androidu, smlouva přímo se společností Google by měla být jakýmsi garantem toho, že už nyní vše bude fungovat. Opět se ale vracíme na začátek - nyní bude záležet jen na Sony Ericssonu, jestli uvede na trh natolik precizní výrobky, že minulost bude zapomenuta. Komunita je na to připravena. A co Sony Ericsson? Kdo ví...

Závěr článku tentokrát nebude tak jednoznačný, jako tomu většinou bývá. Hodně totiž bude záležet na Sony Ericssonu, jaké další novinky představí, jak rychle je uvede na trh a také za jakou cenu. Pokud se mu v rozumném horizontu povede vyladit novinky za rozumné peníze, extempore s první generací telefonů s Androidem by mu mohlo být zapomenuto. Pokud se ale objeví jakýkoliv (i drobný) problém, může to mít pro výrobce veliké následky. Více než kdy jindy zkrátka záleží na tom, v jaké pozici se nyní nacházíte a podle toho z ohlášené zprávy můžete nebo nemůžete mít radost. Z mého pohledu redaktora toto rozhodnutí vítám - výrobce nebude ztrácet energii na ladění operačního systému, který by v době svého vydání už nebyl aktuální a nepřinesl by zásadní posun kupředu. Naopak všechnu energii vrhne do novinek. Z pohledu majitele X10 a také X10 Mini je to ale právě naopak. Ačkoliv jsou telefony nyní velmi dobře odladěné, z marketingového hlediska by si Froyo zasloužily, i když by to nepřineslo téměř žádné funkce navíc. Sony Ericsson se zkrátka rozhodl obětovat současné majitele svých telefonů ve prospěch své budoucnosti. Když už to udělal, doufám že z toho dokáže pořádně vytěžit. Sony Ericsson XPERIA X10 a ostatní telefony první generace Androidů jsou jednoznačně dobrými telefony i se současnou verzí operačního systému Android a za tímto tvrzením si prostě stojím. Současně to ale nic nemění na faktu, že novější operační systém by si tyto telefony zkrátka zasloužily, především majitelé X10, kteří za ni dali spousty peněz v domnění, že dostanou (ať dříve či později) to nejlepší.