Herní přenosná konzole Play Station Portable patří dle mého mezi nejlepší produkty společnosti Sony, které kdy tato firma vyrobila. Spousta fanoušků mobilních telefonů Sony Ericsson proto logicky už delší dobu očekává, kdy dojde k představení mobilního telefonu zaměřeného na hraní her. Podobný přístroj by měl nepochybně veliký úspěch, nebyl by ale prvním zařízením zaměřeným na hry. 

Dlouhou dobu před hrací konzolí PSP totiž Sony Ericsson uvedl na trh velmi netradiční příslušenství - Gameboard EGB-10, který hraní na klasických mobilních telefonech výrazně posunul. Příslušenství EGB-10 se rozhodně nijak nesnaží popřít, k čemu slouží a za jakým účelem bylo vyvinuto a vyrobeno. Také z tohoto důvodu vás tady nebudu obtěžovat údaji jako jsou rozměry a hmotnost, protože pro majitele jsou to nedůležitá čísla, pro která si gameboard rozhodně nekupovali. Abych ale jen neodkazoval na fotografie, vzhled si alespoň trochu popíšeme. Na levé straně se nachází černé osmisměrné tlačítko, jehož jednotlivé směry ale nejsou příliš odděleny. Na můj vkus je až příliš zaoblené a z ovládání jsem neměl příliš jistý pocit, alespoň v začátcích. Uprostřed se nachází držák na telefon a ze spodní strany vede kabel s přípojkou do konektoru. Při transportu gameboardu se mi líbí, že lze konektor zastrčit přímo do těla EGB-10, takže neriskujete nějaké jeho poškození. Držák na telefon má relativně univerzální velikost, lze do něj umístit jak T630, tak například K700i. Podmínkou je samozřejmě telefon se starším typem konektoru, novinky s Fast portem mají smůlu. Na pravé straně se nachází čtveřice barevně rozlišených ovládacích tlačítek. Ta jsou od sebe výrazně oddělena a jejich ovládání je výborné. Možná bych ale uvítal, kdyby nebyly tak měkké na zmáčknutí. Tělo EGB-10 je velmi pevné, ani po mnoha letech nikde nic nevrže a vše přesně lícuje.

Sony Ericsson EGB-10 si ale uživatelé rozhodně nekupovali kvůli jeho vzhledu, proto jej ponechme trochu stranou. Hlavní důraz je kladen na pohodlnější ovládání her a výrazně větší dojem ze samotného hraní. Bohužel zdaleka ne vše bylo dotaženo do úplného konce. Gameboard sice nabízí dostatek tlačítek, která se dají využít při ovládání her, co je to ale platné, když zdaleka ne všechny hry byly na toto ovládání připraveny. Pokud by jen menší část neuměla využít tlačítka na gameboardu, nic bych nenamítal. Her, které se pomocí gameboardu nedaly ovládat ale byla většina. Pokud už jste ale náhodou našli hru, která ovládání pomocí gameboardu podporuje, zážitek z hraní a také komfort ovládání se výrazně zvýšil a v těchto situacích EGB-10 splnil to, co se od něj očekávalo. Jako hlavní nevýhodu tak vidím malou kompatibilitu s tehdejšími hrami, kdy jste pohodlné ovládání nemohli použít zdaleka u každého titulu. Sony Ericsson EGB-10 nedosáhl velkého rozšíření a nedočkal se také nástupce. Obojí je podle mě veliká škoda, výrazně lepší ovládání her rozhodně není k zahození a podobné příslušenství na našem trhu jednoznačně chybí. Vzhledem k tomu, že nástupce jsme se nedočkali, většina uživatelů včetně mě logicky očekávala, že Sony Ericsson využije propojení na mateřskou firmu Sony a uvede na trh mobilní telefon, který kromě klasické mobilní výbavy nabídne také možnost hraní her původně určených právě pro PSP. Až budoucnost nám ale ukáže, jestli se nakonec podobný přístroj přeci jen objeví, nebo zda zůstane čistě nesplněným snem fanoušků telefonů Sony Ericsson.