Před několika lety byla chytrým hodinkám předpovídána skvělá budoucnost, realita ale nakonec tak růžová nebyla a celé odvětví spíše stagnuje. Najdou se ale výjimky a tou pravděpodobně nejvýraznější je společnost Garmin. Ta sice ve svých produktech nemá otevřený operační systém a nenabízí dotykové displeje s miliony barev, má ale skvěle zvládnuté sportovní funkce a luxusní výdrž na jedno nabití.

Před pár měsíci jsem testoval hodinky Garmin Fénix 5 a získali si mě širokou nabídkou funkcí, kvalitní konstrukcí a také extrémní výdrží na jedno nabití. Pro někoho už ale podobné hodinky mohou být příliš rozměrné, rozhodl jsem se tedy vyzkoušet menší model Fénix 5S. Ten nabízí identickou nabídku funkcí, menší rozměry jsou ale vykoupeny také menší výdrží na jedno nabití. Přesto se ale na displeji nachází spousta místa pro spoustu informací. Rozlišení displeje je 218 x 218 pixelů, grafika je tedy velmi ostrá a pěkná. Displej není dotykový, veškeré ovládání hodinek probíhá pomocí tlačítek, je to ale velmi pohodlné (navíc pak není problém ovládat hodinky ani při sportovních aktivitách, třeba při jízdě na kole). Hodinky od Garminu nemají otevřený operační systém, přesto nabízí velmi širokou škálu funkcí. Po spárování s mobilním telefonem vás hodinky mohou upozorňovat na nové události, příchozí hovory nebo třeba emaily. Přesto jsou ale v hlavní roli sportovní funkce. Přesnou polohu hodinky zjistí díky podpoře technologií GPS a Glonass, vaši kondici hlídá snímač srdečního tepu. V aplikaci v telefonu pak máte k dispozici velmi podrobné statistiky o každé aktivitě, kterou provádíte. K dispozici je spousta různých sportů, osobně si ale vystačím s triem chůze, běh a jízda na kole. Tyto aktivity jsem si v hodinkách zařadil k oblíbeným a jejich záznam tak mohu spustit pouze pomocí pár kliknutí. Líbí se mi velmi široké možnosti nastavení ciferníku, s trochou snahy na displeji uvidíte právě ty informace, které vás zajímají. Nějakou dobu ale potrvá než se naučíte hodinky využít na maximum.

Moje dojmy po několika týdnech používání? Hodinky jsou velmi sympatické, jelikož ale mám spíše větší ruku, sedí mi více klasický model Garmin Fénix 5, který navíc přidává o něco lepší výdrž na jedno nabití. Na stranu druhou ale nemohu dnes testovanému modelu Fénix 5S prakticky co vytknout, moje očekávání splnil a předčil. Ovládání je pohodlné a velmi jisté, konstrukce dostatečně robustní. Samozřejmostí je vodotěsnost hodinek až do 100 metrů, hodinky mohou zaznamenávat třeba plavání (ale poradí si třeba také s lyžováním). Obecně se mi hodně líbí kontinuální snímání srdečního tepu, člověk pohledem na zápěstí okamžitě zjistí, jak na tom v dané chvíli je a nemusí se spoléhat jen na vlastní pocity (nevěřil jsem tomu, ale podobný rádce na zápěstí skutečně hodně ovlivní vaše sportovní výkony). Snad jen cena mohla být podle mého o něco nižší, takto mi pořízení nejmenší verze hodinek nedává úplně smysl, když rozdíl ve velikosti není zase tak velký a větší model nabídne lepší výdrž na jedno nabití. Ale pokud máte menší ruku a chcete počítat každý gram, pak budete spokojeni. Navíc přestože je výdrž nižší, pořád je výborná. Na jedno nabití hodinky zvládnou zaznamenávat nepřetržitě vaše aktivity přibližně po dobu 12 hodin (vyzkoušeno cestou na Slovensko na kole) a to mi přijde dostatečná hodnota. Ale kdo jednou zakusil ještě větší výdrž, pro toho to může být problém... Obrovský výběr chytrých hodinek u Garminu je ale současně komplikací. Sám chci v nejbližší době pořídit nové hodinky, pořád jsem se ale nerozhodl, který model zvolit. Řada Fénix 5 je ale výborná a přesvědčil mě také nejmenší model Fénix 5S. Nezbývá než někdy vyzkoušet naopak také nejvyšší model. Tak jako tak z hodinek Garmin Fénix se stává kultovní výrobek a existuje kolem něj početná a aktivní komunita. Jak se hodinky líbí vám? Bude v roce 2018 v oblasti hodinek dominovat Apple, Garmin nebo operační systém Android Wear? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.