Ve volném čase se věnuji spoustě různých projektů, tím hlavním je pak přirozeně XPERIA.cz a telefony od společnosti Sony Mobile. Už rok jsem se ale intenzivně věnoval také hodinkám od společnosti Pebble, které se mi moc líbí a nabízí spoustu výhod. V příštích týdnech měly na náš trh dorazit nové modely, očekávání bylo obrovské. Vše je ale rázem minulostí, společnost totiž neočekávaně přestala existovat.

O problémech se sice už pár dní diskutovalo, pravděpodobně nikoho ale nenapadlo, že to vezme takový spád a že společnost už dnes vlastně neexistuje. Oficiálně byla odkoupena společností Fitbit, ta si ale převezme pouze menší část vývojářů plus technologie, původní značka ale bez náhrady zanikla. Minulostí jsou tak další aktualizace firmware (které byly v posledních měsících velmi intenzivní), nedočkáme se ale ani nové generace hodinek Pebble. Sám mám hned kvarteto těchto hodinek a fungují spolehlivě, ale žádný nový model k nim už nepřidám. Otázkou zůstává, jak (dlouho) bude dál fungovat obchod s aplikacemi...

Mnohem zajímavější je ale z mého pohledu to, jak vůbec společnost ukončila svou existenci. Oznámení přichází na svět v okamžiku, kdy se začínají prodávat nové verze hodinek a byly očekávány nové produkty. V rámci kampaně bylo na nové hodinky vybráno přes 12 milionů dolarů, ty nyní výrobce bude vracet. Jestli se to ale podaří je v tuto chvíli otázkou... Nic to ale nemění na tom, že kolik hodinek byla vytvořena velmi silná komunita uživatelů a vývojářů. Prodeje byly solidní, ale výrobce evidentně udělal chyby, které nedokázal zvládnout. Možná rostl příliš rychle, možná byly cíle nereálné. Ať už je to ale jakkoliv, Pebble je v tuto chvíli minulostí. Mrzí mě, že se už ke mně nedostala nová generace těchto hodinek, měl bych kolekci kompletní.

Pár slov si ale na závěr ještě dovolím. Hodně mě překvapuje, že na konci roku 2016 je možné, aby zavedená a úspěšná značka v podstatě přes noc zmizela ze světa. Ano, Pebble byla velmi mladá firma a stále ještě relativně malá. Její dosah už ale byl obrovský. O reálných důvodech, které vedly ke konci společnosti, se téměř jistě nedozvíme. Hodinky Pebble budou na trhu chybět a mizí společnost, která se nebála experimentovat. Jak hodnotíte její konec? Co podle vás stojí za jejím neúspěchem? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru, oficiální informace o konci výrobce pak najdete tady.