Na náš trh se před pár dny oficiálně dostalo nové příslušenství z dílny Sony Ericssonu. Jedná se o malý bezdrátový displej Liveview, který je schopen spolupracovat pomocí Bluetooth se Sony Ericssony řady XPERIA, které jsou vybaveny otevřeným operačním systémem Android. Společnost tak po delší době připravila pro své zákazníky něco zajímavého, jak se to ale celé povedlo, to si ukážeme až v dnešní recenzi.

Právě dnes jsou to tři měsíce od chvíle, kdy Sony Ericsson svůj bezdrátový displej Liveview představil a už pro vás máme nachystanou recenzi. Nejprve se obecně podíváme na zařízení jako takové a jeho konstrukci, poté jej vyzkoušíme v praxi. Liveview je bezdrátový displej přibližně čtvercového tvaru se zakulacenými rohy, který má rozměry 3,5 x 3,5 centimetru, tloušťka se pohybuje těsně nad hranicí jednoho centimetru. Ve dvou rozích displeje se nachází hardwarová tlačítka, která slouží pro zapnutí a základní ovládání Liveview. K tomu se dá použít také displej, který zabírá téměř celou přední stranu zařízení. Využívá technologii OLED a disponuje rozlišením 128 x 128 pixelů. Pomocí dotykových plošek kolem displeje se můžete v nabídce pohybovat do všech směrů, to ale využijete jen v některých aplikacích. Většinou si vystačíte s pohybem doprava a doleva. Kromě samotného displeje, který jsme si právě popsali, a který vydrží v provozu běžně cca 3 dny, se v balení nachází také dva klipy, z nich pomocí jednoho můžete displej používat místo hodinek, druhý vám pak umožní Liveview mít připnuté třeba na oblečení. Nechybí ani micro USB nabíječka, právě tímto konektorem (chráněným krytkou) je totiž Liveview vybaveno a co potěší - výrobce u Liveview umožní aktualizovat firmware, do budoucna se tak dočkáme možná dalších vylepšení (a jak si v recenzi ukážeme, rozhodně je co vylepšovat).


Před prvním použitím doporučuji do vašeho smartphonu nainstalovat ovládací aplikaci Liveview přímo od Sony Ericssonu, umožní vám vaše zařízení podrobně nastavit a na úrovni spravovat. Pokud ale budete chtít displej využít naplno, vyhledejte si na Marketu výraz Liveview a můžete vyzkoušet různé doplňkové aplikace, na které se zaměříme v pozdějším článku. Dnes se zaměříme na zařízení ve stavu, v jakém jej koupíte v obchodě. K základním funkcím patří informování o veškerých nových událostech. Patří mezi ně oznámení příchozího hovoru, stejně jako zpráv všeho druhu. Kromě klasických SMS zpráv vám mohou chodit také novinky ze sociálních sítí Facebook nebo Twitter, záleží pouze na vás. Příchozí zprávy si samozřejmě můžete přímo na displeji přečíst. Ačkoliv jsem se malého displeje trochu bál, čitelnost je relativně dobrá. Zařízení jako takové se spouští tlačítkem v levém horním rohu, potvrzuje se pak tlačítkem napravo. Delším podržením tlačítka napravo se dostanete o úroveň výše. Tady mám k Liveview první výhradu - reaguje pomalu. Občas jsem si nebyl jistý, zdali jsem některé tlačítko stisknul nebo ne, protože reakce zařízení jsou někdy hodně pomalé. Dotykové plošky reagují svižně, ale hardwarová tlačítka jsou někdy jakoby zpomalená. Snad to nový firmware vyřeší. Zajímavá je funkce, která vám pomůže přihledání vašeho vlastního telefonu. Po zvolení funkce z výše uvedeného obrázku začne váš telefon vibrovat, pokud jej tedy nemůžete třeba v pokoji najít, Liveview vám pomůže. Základní funkce fungují spolehlivě, velikým benefitem je ale možnost funkce rozšiřovat pomocí doplňujících aplikací. To si ale nechám do videorecenze, kterou na SEManii najdete přibližně do dvou týdnů. V případě zařízení, jako je Liveview, totiž video řekne mnohem více než spousta slov.

Sony Ericsson Liveview je velmi zajímavé zařízení, které určitě má co nabídnout. Stojí a padá ale na pohodlném ovládání, stabilitě a také dostupnosti aplikací, které tento bezdrátový displej jsou schopny využít. Co se týká ovládání, rozhodně bych si uměl představit i pohodlnější řešení, ale dá se n to zvyknout, když už po čase víte, jak displej na co reaguje. Velikým neduhem je naopak stabilita, v tomto směru nezbývá než netrpělivě očekávat lednovou aktualizaci softwaru, která by tyto problémy měla vyřešit. Určitě by pomohlo i zvýšení rychlosti celého zařízení, jeho hlavním benefitem by mělo být snadnější ovládání telefonu. Při pomalých reakcích se ale trochu vytrácí a někdy by možná bylo rychlejší vytáhnout telefon z kapsy ven. Co se mi ale naopak líbí je už nyní dostatečně široká nabídka doplňkových aplikací. Zatím jich není moc, ale jsou dostatečně kvalitní a stále přibývají. U některých mě moc nenapadá konkrétní využití, jiné jsou ale skutečně zajímavé a ve výše publikovaném videu jsem se je snažil názorně ukázat. Za sebe tedy Liveview ke koupi doporučuji, smiřte se ale s tím, že do očekávané lednové aktualizace nemusí vše fungovat dokonale. Já ale doufám, že pak už to poběží spolehlivě. V nejbližší době se na Liveview podíváme také v dvojici videopohledů, máte se tedy na co těšit.