Sony Ericsson před několika týdny uvolnil tolik očekávanou aktualizaci operačního systému a nyní, jelikož jsme se už dočkali také druhé letošní větší aktualizace, kterou výrobce sliboval ke konci letošního roku, je podle mě na čase sepsat novinky a zjistit, jestli bylo čekání na nový operační systém skutečně na místě nebo zdali jsou změny spíše kosmetického rázu a funkce telefonu zůstaly v prakticky nezměněné podobě. Za sebe můžu říct, že těch pár inovací je příjemných, na druhou stranu z X10 jiný telefon neudělaly.

Konečně jsme se dočkali, Sony Ericsson uvolnil novou verzi operačního systému Android a my si tak můžeme užívat výrazně modernější systém. Nakonec se ale potvrdily moje předpoklady ohledně přínosu nového systému, minimálně pro uživatele, kteří chtějí telefon pouze používat, ale nijak více do něj nezasahují. Jedinou výraznější novinkou je pro ně možnost používat nové a modernější aplikace, které novou verzi operačního systému vyžadují. Mnohem větší radost mají lidé jako já, kteří s telefonem zkouší různé úpravy a vyloženě si jej upravují k obrazu svému. Pro nový operační systém je totiž už nyní k dispozici mnohem více úprav, než tomu bylo dříve a používání X10 se tím dostalo na zcela jinou úroveň. S rychlostí a spolehlivostí telefonu jsem díky vlastním úpravám byl spokojený už před několika měsíci a v tomto směru se ani s novým operačním systémem moc nezměnilo. Osobně si myslím, že by to chtělo v nejbližší době ještě nějakou větší aktualizaci, která by dodala zbylé slíbené funkce. Mezi ty patří především vylepšení displeje, který je schopný zobrazit až 16 milionů barev, dosud jsme ale nuceni se spokojit se 65 tisíci. Prohlédněte si tedy krátké video, na kterém shrnuji ty hlavní novinky a dojmy z používání nového firmwaru v X10, který byl uvolněný těsně před Vánoci. Hned na úvod musím říct, že s telefonem nemám nejmenší problém, vše funguje rychle a spolehlivě.

Ty hlavní poznatky jsem se snažil okomentovat v samotném videu, dále se tedy nebudu o nich v článku rozepisovat. Každopádně poslední firmware představuje po stránce rychlosti nemalý skok kupředu, pro uživatele, kteří si telefon hodně upravují ale nepřináší nic nového. Ve vzduchu pak samozřejmě také visí update na Android ve verzi 2.2, který zatím společnost nepotvrdila ani nevyvrátila. Co ale společnost nedávno potvrdila je budoucí podpora multitouch u X10, ačkoliv dříve opakovaně tvrdila, že toto hardware X10 nezvládne. Můj názor je ten, že se aktualizace dočkáme přibližně v únoru příštího roku, po blamáži s aktuálním updatem na to ale společnost myslím raději nebude vůbec upozorňovat a první informace se dozvíme až ve chvíli, kdy bude aktualizace kompletně připravená k uvedení. Setrvání na stávající verzi operačního systému by bylo chybou především z pohledu marketingu a uživatelské podpory, kterou společnost svým zákazníkům nabízí. Uživatele, kteří si X10 dávno koupili s výhledem na skvěle vybavený topmodel s aktuálním operačním systémem už to naplno nezachrání, aspoň ale bude poznat, že výrobci nejsou tito lidé úplně lhostejní. Většina úsilí už ale směřuje směrem k telefonům, které se na naše trhy teprve chystají a zázraky už tedy nemůžeme očekávat. Uvidíme, jak příběh X10 ovlivní budoucnost Sony Ericssonu.