Před několika týdny jsem měl možnost otestovat základní chytrý telefon s nápisem Nokia a musím říci, že Nokia 3 mě příjemně překvapila. V současnosti mám na několik týdnů k dispozici model Nokia 6, ještě předtím vám ale ukážu model Nokia 5. Ten to paradoxně podle mého na trhu vůbec nebude mít jednoduché. Kdo chce vyloženě šetřit, sáhne spíše po základním modelu. A kdo si rád připlatí, zvolí model Nokia 6.

Ale pojďme se podívat na model Nokia 5. Základem je opět velmi kvalitní konstrukce, výrobce se spoléhá na kov a to je dobře. Hodnocení designu ale bude hodně subjektivní. Někdo bude chválit telefon za eleganci, jinému přijde až příliš nudný. Osobně si myslím, že třeba zadní strana mohla vypadat lépe a řešení kolem fotoaparátu mi moc atraktivní nepřipadá. Na druhou stranu se ale na zadní část moc často nedívám, takže s tím nemám větší problém. Na zadní straně samozřejmě najdete fotoaparát, ten má v tomto případě rozlišení 13 megapixelů a samozřejmostí je přisvětlovací dioda. Na spodní straně najdete klasický microUUSB konektor, nechybí samozřejmě ani jack na sluchátka. Na přední straně najdete displej s úhlopříčkou 5,2 palce, který nabízí rozlišení 1280 x 720 pixelů. Pod displejem se nachází čtečka otisků prstů a tím se dostáváme k jedné z prvních výhod modelu Nokia 5 (moc už jich proti modelu Nokia 3 bohužel nebude). Čtečka je dostatečně spolehlivá, navíc řešení zbylých dvou tlačítek je také lepší.

Po spuštění telefonu se opět můžete těšit na čistý operační systém Android a pravidelné měsíční bezpečnostní aktualizace. V době testu telefon spoléhal na Android 7.1.1 Nougat, dostupnost Androidu 7.1.2 Nougat jsem bohužel nestihl ověřit. Rozhodující ale je, že telefon obdrží také Android 8.0.0 Oreo a to je skvělá zpráva. Reakce systému jsou dostatečně rychlé a ačkoliv použitý procesor Qualcomm Snapdragon 430 není vyloženě rychlík, s běžnými operacemi problém nemá. Na druhou stranu ale nemá smysl po něm chtít třeba plynulý chod při hraní náročnějších her. Interní úložiště má kapacitu 16 GB, naštěstí je možné jej rozšířit pomocí paměťových karet. Operační paměť má 2 GB, tady nečekejte žádné překvapení. A je to trochu škoda, Nokia 3 totiž nabízí identické hodnoty a odlišit od sebe oba telefony tak skutečně není snadné. Na druhou stranu ale mám v Qualcomm mnohem větší důvěru než v Mediatek. Ve výbavě samozřejmě najdete věci jako LTE nebo GPS, příjemným bonusem je pak technologie NFC. Baterie má kapacitu 3000 mAh, což není špatné, ale zároveň to ani není hodnota, která by telefon výrazně odlišila od konkurence. 

Nokia 5 je kvalitně zpracovaný telefon a vlastně bych mohl téměř opsat svoje hodnocení z modelu Nokia 3. Rozdíly jsou totiž skutečně celkem malé a ačkoliv některé věci má Nokia 5 vyřešené lépe (tlačítka pod displejem, potěší čtečka otisků prstů, NFC a větší baterie), po zkušenosti s vyšším modelem Nokia 6 doporučím právě ten (především skrz displej, více operační paměti a větší kapacitu interního úložiště). Pokud bych zbylé dva modely neznal, pak bych tento střední model doporučil s čistým svědomím. Takto vám skutečně doporučím podívat se na model Nokia 6, zatímco model Nokia 5 pořídit pouze tehdy, pokud chcete menší úhlopříčku displeje. Na druhou stranu telefon s kvalitní konstrukcí a čistým operačním systémem má svoje kouzlo. Otázkou ale zůstává, jak se potom dívat třeba na starší Nexus 5X. Ten také nabízí čistý operační systém Android a telefon je velmi šikovný. Navíc už je Androidem Oreo v tuto chvíli vybaven. Jak tedy Nokia 5 zaujala vás? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.