Společnost Nokia kdysi dominovala světu mobilních telefonů, nástup chytrých telefonů s dotykovými displeji ale výrobce vůbec nezvládl a ze světa mobilních telefonů nakonec vycouval. Nyní se výrobce vrací, tedy alespoň jeho jméno. Ačkoliv s původním výrobcem toho nová Nokia nemá moc společného, první modely nevypadají špatně. Osobní zkušenost s modelem Nokia 3 mě příjemně překvapila, telefon je šikovný a kvalitní.

Cena Nokie 3 se pohybuje na hranici čtyř tisíc korun a mobilní telefony s touto cenovkou jsou většinou o kompromisech. Dobře je to většinou vidět v oblasti konstrukce, kovových telefonů je v této kategorii minimum a zpracování plastových telefonů rovněž nebývá excelentní. Ale Nokia 3 je v tomto směru jiná, konstrukce je příkladná. Telefon je velmi pevný a ani při silnějším promačkání v ruce nenarazíte na slabé místo. Navíc se telefon pohodlně drží a díky nízké hmotnosti je práce s ním příjemná. Už tady jsem začal tušit, že Nokia 3 nakonec vůbec nemusí být špatná. Ovládací tlačítka na boku telefonu jsou dostatečně velká a pracuje se s nimi pohodlně. Uvnitř přístroje se nachází baterie s kapacitou 2630 mAh a běžný pracovní den zvládnete bez problémů. Pokud navíc telefon nebudete používat moc intenzivně, klidně vydrží dva dny provozu. Pokud bych měl zhodnotit konstrukci a design jako celek, jsem velmi spokojen. Navíc telefon se na našem trhu nabízí v několika zajímavých barvách, můžete si tak vybrat tu, která se vám bude líbit nejvíce.

Na přední straně najdete pětipalcový IPS displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Rozlišení je na tuto úhlopříčku dostatečné, s kvalitou obrazu nemám problém. Navíc je displej chráněný tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass, což je příjemný bonus. Po spuštění telefonu vás přivítá čistý operační systém Android 7.0 Nougat. Skutečně se jedná o čistou verzi operačního systému Android, nečekejte tady žádné grafické nástavby ani dodatečné aplikace. V některých recenzích na internetu jsem četl, že telefon nereaguje úplně rychle. Moje zkušenost je ale opačná, telefon je velmi svižný. Navíc telefon dostává pravidelné bezpečnostní záplaty, aktuálně v telefonu najdete ty červencové. Brzy by pro telefon pak měl být uvolněn Android 7.1.1 Nougat a pokud vývojáři nic nepokazí, bude výsledkem ještě lepší telefon. Čistý Android možná na první pohled nezaujme, ale má svoje kouzlo a ovládá se mi pohodlně. Google aplikace můžete nahradit vlastními oblíbenými alternativami, ty nepoužívané pak můžete vypnout. Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor MediaTek MTK 6737, který je doplněn o 2 GB operační paměti. Interní úložiště má kapacitu 16 GB, tyto hodnoty pravděpodobně pro nikoho nebudou překvapením. V rámci telefonů nižší střední třídy mi tyto hodnoty přijdou optimální (samozřejmě lepší hodnoty by potěšily, ale to v této cenové hladině zkrátka není reálné).

Na zadní straně přístroje najdete fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů, kterému nechybí automatické ostření. Fotografie nejsou výborné, jsou ale velmi dobré a to mi stačí. Přední fotoaparát pak nabízí stejné rozlišení, ten ale nikdy nepoužívám a jeho kvality neřeším u žádného mobilního telefonu. Kromě LTE a GPS najdete v telefonu také NFC, což je pro mě další příjemné překvapení. Pokud by vám nestačila na data vnitřní paměť, můžete do telefonu umístit paměťovou kartu s kapacitou až 128 GB. Ve výbavě nechybí ani FM rádio nebo USB OTG. Navíc telefon nabízí dva sloty na karty SIM (velikost nano), můžete tedy současně používat dvě telefonní čísla. Celkové hodnocení? Nokia 3 je ve své ceně výborný telefon a pokud výrobce nepodcení marketing, mohl by se přístroj výrazně rozšířit. Každý nutně nepotřebuje drahý a skvěle vybavený přístroj, spousta lidí navíc může mít omezený rozpočet. Pro ty je Nokia 3 hodně zajímavou alternativou. Už teď se těším na vyšší a vybavenější modely, už ten základní si mě totiž získal. Pravděpodobně největší radost mám z toho, že výrobce se vyhnul jakékoliv skutečně zásadní chybě. Přístroj je komplexní a dobře fungující od prvního spuštění. Jak se líbí vám? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.

Fórum XPERIA.cz

 

Top Mobilní telefony