Několik týdnů jsem měl možnost testovat nejvyšší model společnosti Apple, tedy Apple iPhone 7 Plus. Telefony s operačním systémem iOS testuji celkem pravidelně, rád si totiž zachovávám přehled o konkurenčních telefonech. Poslední testovaný model je ale pro mě docela velkým zklamáním, změny proti předchozí generaci nejsou moc výrazné a ačkoliv společnosti Apple to k úspěchu stačí, já osobně spokojen nejsem.

Design telefonu je velmi povedený, přístroj vypadá dostatečně atraktivně. Nesmíte ale znát předchozí generace telefonu, v tom případě totiž naopak budete velmi zklamáni, protože inovací je minimum. Naopak, došlo k odstranění standardního konektoru pro připojení sluchátek a to není věc, za kterou bych výrobce pochválil. V budoucnosti se může ukázat, že nastal čas pro tuto změnu, podle mého je na to ale ještě příliš brzy. Zaujme naopak duální fotoaparát, snímky z tohoto přístroje patří k nejlepším a totéž platí také pro nahrávaná videa. Hmotnost telefonu je ale znát a v kapse o telefonu budete vědět za všech okolností. Přední straně dominuje displej s úhlopříčkou 5,5 palce, který nabízí rozlišení 1920 x 1080 pixelů. To osobně považuji za dostatečné, v roce 2017 už se s ním ale možná tolik nesetkáme (a kromě virtuální reality je to škoda, jinde nemá větší rozlišení příliš význam a jen zvyšuje energetické a výpočetní nároky telefonu). Baterie má kapacitu 2900 mAh, díky vysokému stupni optimalizace ale pracovní den přežijete bez problémů. Nabíjení je ale velmi pomalé, pokud vám energie dojde během dne, máte smůlu, rychlé doplnění energie není s přiloženou nabíječkou možné. Ještě jednou se vrátím k designu přístroje, na fotografiích totiž vypadá skvěle. V reálu ale budete neustále bojovat s otisky prstů a to už tak dobře nevypadá. V současnosti s tím ale má problém spousta telefonů, rozhodně to není specialita společnosti Apple. Líbí se mi ale zvýšená odolnost přístroje, ačkoliv na ni Apple nedává žádnou záruka (což je velmi zvláštní kombinace).

Operační systém je kapitolou samou pro sebe. Funguje výborně, spolehlivě a je znát, že Apple má pod kontrolou hardware a software současně. Nabídka aplikací je obrovská, potěší pravidelné aktualizace telefonu. Na druhou stranu tato odladěnost je vykoupena uzavřeností celého systému, který vám moc velké zásahy a změny neumožňuje. Přitom se nutně nemusíme bavit o rozsáhlých systémových změnách... Pro někoho toto bude bráno jako výhoda, pro mě je to citelné omezení. Přestože je telefon komplexně vybaven (LTE, NFC, BT, GPS, extrémně výkonný procesor, rychlá čtečka otisků prstů a mnoho dalšího), nejsem s ním schopen efektivně pracovat. Líbí se mi ale propojení s počítači Apple, sám používám Macbook Air a dohromady tato zařízení fungují výborně. Ale třeba iTunes mi vyloženě nesedí, také v tomto směru je moje představa pohodlné práce s telefonem jiná.

Co říci na závěr? U telefonů Apple je svým způsobem úplně jedno, jaké články se o nich napíší. Prodávají se zkrátka dobře a spousta lidí je bude kupovat bez ohledu na design a funkce. V tomto směru má výrobce proti konkurenci obrovskou výhodu a proto také dosahuje pohádkových zisků. Na druhou stranu ale poprvé v historii prodeje telefonů Apple výrazněji klesají a při pohledu na Appl iPhone 7 Plus se tomu vůbec nedivím. Inovací je zkrátka málo a už několik let telefony vypadají stejně. Absence klasického konektoru pro připojení sluchátek je pak velmi zvláštním krokem, který si Apple sice může dovolit, ale minimálně v současnosti tím moc lidí nezaujme, spíše naopak. Klíčem k úspěchu telefonů Apple zůstává operační systém iOS, který si buď zamilujete nebo vám vyhovovat nebude. Já se řadím do druhé skupiny, omezení zde vidím spoustu a chci, aby telefon sloužil mně (a nikoliv naopak). Proto jsem také odložil plánovaný nákup Apple iPhone SE, který se mi po stránce designu a konstrukce líbil skutečně moc. Uvidíme, co Apple připraví letos, mluví se totiž o revoluci v oblasti vzhledu a také funkcí. Pokud k ní skutečně dojde, bude to pro trh mobilních telefonů jedině dobře. Jak se Apple iPhone 7 Plus líbí vám? Diskutovat můžete v tomto tématu na našem fóru.